Menopozda Tansiyonun Yüksekliğinin Nedenleri ve Tedavisi

Menopoz döneminde kadınların vücudunda yaşa bağlı olarak gelişen sorunlardan biri de kan basıncında ani yükselmedir. Tansiyonun bu dönemde yükselmesinin nedenleri ve tedavisi.

Nedenleri


Menopoz ve Tansiyon

Menopoz dönemiyle birlikte kadınlık hormonu salgılanamayacak olduğundan kadınlarda çeşitli değişiklikler oluşmaktadır. Menopoz döneminde oluşan değişiklikler nedeniyle kan basıncında ani oynamalar da gelişir. Bu dönemde kadın vücudunda farklı ve değişik hastalıklar ortaya çıkar. 50 yaşından sonra oluşan hormon salgılanmaması nedeniyle kademeli olarak bir takım hastalıklar gelişir. Şu nedenlere bağlı olarak hipertansiyon gelişmektedir:

 • Progesteron ve östrojen hormonlarının salgılanmaması;
 • Genetik yatkınlık;
 • Aşırı kilolu olmak;
 • Kronik hastalıklar;
 • Geç doğum yapmak.

Bayanların bu dönemi içerisinde stres aşırı olacağından kadınlar kendilerini sıkıntıda ve ruhsal problemlerin gelişimiyle baskı altında hissetmeye başlar. Bunların en öncelikli nedenleri arasında hormonların artık salgılanmamasıdır. Kadınların bazılarında bu dönem öncesinde damarlardan kan akışının azalmaya başladığından bir anda hızlı akış ile tansiyonunda yükseldiği oluşmaktadır.

Hormonlarda azalma oluşmasıyla birlikte damarların duvarlarının elastikiyetinde azalma ve bununla birlikte daralma gelişir. Bunun sonucunda basınç aniden artacak olduğundan ani yükselmeler oluşur.

Belirtileri

Menopozdan önce, menopoz öncesinde ve sonrasında hormonların sebep olduğu hipertansiyon başlamasında vücut içerisinde sıvı dolaşımı yetersiz olmaya başlayacaktır. Tuzlu yemekler yenmesi durumunda tuzun vücuttan atılamaması nedeniyle kan hacminde artma meydana gelecek ve bu durum atılamayan tuzun damarların duvar kısımlarını etkilemesine neden olacaktır.Diğer başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinir sisteminde ani değişiklikler;
 • Uyku uyuyamama;
 • Ani sıcak basmaları;
 • Ciltte kızarıklık;
 • Sık sık terleme.

Hormon üretimi olması amacıyla reçete edilen ilaçlar nedeniyle kişilerin kan basıncında aniden bir artış meydana gelmesi de görülmektedir. Özellikle de 50 yaş üzerinde olan bayanların kötü beslenmeleri, egzersiz yapmamaları gibi durumlarda aşırı kilo meydana gelir.

Aşırı kilonun sonucunda kan akışı yeteri kadar olmaması sebebiyle hipertansiyon görülür.

Tansiyonun aniden yükselmesiyle birlikte bayanlarda başının arkasında oluşan zonklayan tarzda bir ağrı gelişmektedir. Bu ağrıya şayet baş dönmesi ve mide bulantısı da eşlik ediyorsa ciddi komplikasyonlar oluşmasına neden olur. Kan basıncında gelişen artma ile birlikte bayanların vücutlarının ısı dengeleri yükselecek ve terlemeye başlayacaktır. Kalbi daha hızlı çalışmaya başlayacağından taşikardi görülür.

Tedavisi

Genetik olarak ailesinde tansiyon sorunu olmayan ve öncesinde de problemi olmayanların çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu dönem öncesinde artan kan basıncı için daha öncesinde de bu hastalığı yaşamayanların tedavisi hemen başlanmamalı ve bir süre gözetim altında kalmalıdır. Kronikleşmemesi için ve ömür boyu ilaçlarla yaşamaması için hastaların mutlaka önleyici tedbirler almalıdır. Aşırı kilolu olan bayanların ve ailesinde genetik olarak bu hastalığı yaşayanlara ise uygun tedavi doktorları tarafından başlanmalıdır. Şayet kronik bir durum almasıyla birlikte hastaların ömür boyu doktorların önerdiği ilaçlarını her gün düzenli almaları gerekmektedir.

Bitkisel Tedavisi

 • 75 gram alıç meyveleri;
 • 750 gram su.

Alıç şifalı bitkiler arasında olan ve meyvelerini hem kan basıncı yükselen insanların yiyeceği gibi demleyerek suyunu da yemeklerden önce içebilirler. Bayanların bu dönemleri içinde önlem almak ve sık sık tansiyonları yükselmesini önlemek için 75 gram alıç meyveleri yıkandıktan sonra klorsuz ve mümkünse hazır suyun içerisine konularak 1 saat boyunca bekletilmelidir. Kısık ateşte ocağın üzerine konulmalı ve yarım saat boyunca kaynaması beklenmelidir. Ocağın altını kapatarak bir süre suyun tamamen soğumasının ardından meyveler içinden çıkartılarak günde 3 defa öğünlerden yarım saat öncesinde aç karnına içilmelidir. Alıç suyunu içtikten sonra herhangi bir şey 30 dakika boyunca yenmemeli ve içilmemelidir.

Her zaman doktorunuza danışarak bitkisel tedaviye başlamalısınız. Alıç tansiyon düşüklüğüne neden olacağından, düşük kan basıncı tekrarlanması durumunda tüketilmemelidir.

Önlenmesi

Hastaya uygun olan diyet uygulanmalıdır. Kronik bir hale almaması ve sık sık tehlike arz eden tansiyonun yükselmesini önlemek amacıyla bayanlarda yaşam tarzında değişiklik yapmaları gerekmektedir. Her gün düzenli olarak egzersizler yapmaları ve fazla olan kilolarını vermeleri önlemede etkili olur. Alması gereken diğer önlemler şu şekildedir:

 • Tuz, aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler ve tatlıdan uzak durmak;
 • Protein almak için deniz ürünlerinin yenmesi;
 • Meyve ve sebzeleri pişirmeden ve kızartmadan yemesi;
 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmek;
 • Geç saatlerde yemek yememek;
 • Egzersiz yapmayı alışkanlık hale getirmek.

Hareketsiz bir yaşam tarzında olmamaları çok önemlidir. Özellikle de temiz havada sabahları erken saatlerde yapacak oldukları fiziksel egzersiz önlemede etkili olur. Hayvansal yağların kötü kolesterolü arttırmasına neden olacağından yağ tüketimi sadece bitkisel yağlardan yana kullanmalıdır. Günde 2 litreden daha fazla su içmeye özen göstermesiyle birlikte tansiyon problemi olmayacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle