Rezene Çayı Tansiyonu Düşürür Mü?

Rezene; Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaklaşık olarak 15. yüzyıldan bu yana hem lezzeti hem de tıbbi faydaları açısından bolca yetiştirilen bitkilerden biridir.

Rezenenin Tansiyon Üzerindeki Etkileri 

Yüksek tansiyon, tıp dilinde hipertansiyon olarak adlandırılan ve kılcal damarlar içinde biriken basıncın kan akış hızını etkilemesine bağlı gelişen rahatsızlıklardan biridir. Yüksek tansiyon hastalarında arter içinde biriken basınç damarları gererek damarların daha da hassaslaşmasına ve kan dolaşımının zayıflamasına yol açar. Böylelikle kalp, kan dolaşımını düzenleyebilmek için daha fazla çalışarak normalden daha fazla kan pompalamaya çalışır. Bu durum uzun süre devam ettiğinde kanda pıhtı oluşma ihtimali, plaklaşma, doku ve organ hasarı riski artar. Rezene ise böyle durumlarda içerdiği doğal potasyum minerali ve nitrat sayesinde kan basıncını dengelemeye ve hipertansiyonu engellemeye yardımcı olur. 

Son yıllarda yapılan birçok çalışmada rezene içinde bulunan potasyumun düz çizgili kaslar üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu araştırmalar sırasında ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri de yüksek sodyum alımına bağlı olarak gelişen hipertansiyon şikayetlerinin rezene çayı kullanımından sonra azalma göstermiş olmasıdır. Çalışmalar sırasında ortaya çıkan önemli bulgulardan bazıları şöyledir: 

  • Rezene çayı düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun yüzde 7’sini tek başına karşılar. 
  • Kan basıncının düzenlenmesi ve kan akışının korunmasına yardımcı olur. 
  • Kan şekerini düzenleyerek iltihaplanmaları azaltır. 
  • Kolesterolü düzenleyerek aşırı kilo artışını engeller. 
  • Tansiyona bağlı gelişen baş ağrısı şikayetlerini azaltır. 
  • Hormon sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile stresin azaltılmasına yardımcı olur. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak bitkisel tohumlar ile hazırlanan çayları tüketmeye karar verdiklerinde bazı önemli noktalara dikkat etmek zorundadır. Bunlar arasında en önemlisi ilaç kullanım saatleri ile çay saatlerinin yakın zamanlı olmaması gerektiğidir. Çünkü uzman doktorların da uyardığı üzere birçok bitki çayı ilaçlar ile etkileşime girerek yan etkilere neden olabilmektedir. Rezene çayı da güçlü özelliklere sahip tıbbi aromatik bitkilerden biridir. Bu açıdan eğer yüksek tansiyonu düzenleyici bir ilaç kullanılıyorsa kişi öncelikle doktoru ile görüşerek ilaç saatlerine uygun bir diyet şekli belirlemelidir. 

Eğer kullandığınız bir ilaç varsa rezene çayını kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. 

 Ayrıca; uzun süreli kullanımlarda rezene ile hazırlanan içecekler hormon sistemi üzerinde etkili olabilmektedir. Özellikle doğum sonrası kadınlarda süt üremini tetikleyen rezene çayı, düzenli kullanımda daha önce gebelik geçirmemiş genç kadınlarda da süt üretimini teşvik edebilir.  Bu yüzden uzun süreli kullanımlarda hormonsal testler yaptırılarak rezene çayının kişi üzerindeki etkileri takip edilmelidir. 

Yüksek tansiyonu düzenlemek için günde 3 bardaktan daha fazla rezene çayı tüketilmesi önerilmez. Eğer yemeklerin ya da salatanın içinde kullanılıyorsa gün içinde 1 yemek kaşığından daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir. 

Hamilelik döneminde günde 1 çay bardağından daha fazla rezene çayı tüketilmesi önerilmez. 

Rezene bitkisinin tohumlarını saklarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şöyledir: 

  • Tohumları güneş görmeyen bir ortamda ve hava geçirmez bir kap içinde saklayın. 
  • Gri tohumlar genellikle eskidir. Yeşil ve koyu yeşilin tonlarında tohumları tüketmeye özen gösterin. 
  • Nem, tohumların erken dönemde bozulmasına yol açacağından mümkün olduğu kadar kuru bir ortamda muhafaza edin. Nemlenmiş ya da küflenmiş bitki tohumları kesinlikle tüketilmemelidir. 

Yüksek Tansiyonu Düşüren Rezene Çayı Tarifi 

Tansiyon düşürücü rezene çayı

Yüksek tansiyon şikayetinde açık demlenmiş bir bardak bitki çayı vücudun sakinleşmesine ve tansiyonun yeniden düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için; 

Gerekli malzemeler: 1 su bardağı ölçüsünde kaynamış su, 1 çay kaşığı öğütülmemiş rezene tohumu 

Hazırlanışı: Soğuk su ile yıkanan bitki tohumları cam bir demlik içine alınarak 1 ölçek kaynamış su yavaşça tohumların üzerine eklenir. Böylelikle içerdiği doğal vitamin ve mineraller değer kaybetmeden suya geçecektir. Bu şekilde hazırlanan çay yaklaşık olarak 5 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır. Çayınızı tatlandırmak için içine bir çay kaşığı bal ya da yarım çay kaşığı kadar şeker ilave edebilirsiniz. 

Yan etkileri: Günde 4 bardaktan fazla bitki çayı tüketmek hormon dengesinin bozulmasına ve sürekli uyku haline neden olabilir.

Yüksek tansiyonu olmayan kişilerin uzun süre rezene çayı tüketmesi tansiyonlarının normalin altına düşmesine neden olabilir. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle