Gebelikte Yüksek Tansiyon Sorunu Olan Kişiler Neler Yapmalıdır?

Gebelik döneminde yaşanan tansiyon sorunları ile alakalı olarak muhakkak uzman kontrolleri gerekir. Sürecin en doğru şekilde atlatılması ve ilerlemesi sağlık açısından gereklidir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Düşürme

Hamilelik öncesinde ya da hamilelik esnasında yüksek tansiyon sorunu yaşayan tüm anne adaylarının mutlaka uzmana başvurması gerekmektedir. Yapılacak olan gerekli kontroller ile gebelikte yüksek tansiyon nasıl düşürülür ve nasıl kontrol altına alınır detayları netleştirilir. Gebelikte yaşanan bu sorun hafif düzeyde ise yine gebelikte yatak istirahati ile kısa süre içinde düzene girebilir. Hamilelerde kan basıncı yüksek değerlerde değilse hafif preeklampsi gözlemleniyorsa doğum zamanına kadar gebelik devam edebilir.

Ancak hamileyken yüksek preeklampsi gözlemleniyorsa yapılacak olan tek tedavi doğumun yaptırılmasıdır. Bazı kişilerde gebelikte sezeryan bile yapılabilir. HELLP sendromu yaşayan anne adaylarında ise uygulanacak olan tedavi tanı sonrasında hamilelikte sonlandırma olarak yapılır. Gebelikte kronik yüksek tansiyon sorunları artabilmektedir. Bunun ile beraber preeklampsi sorunu da bulunuyorsa sağlık açısından ciddi riskler oluşabilmektedir. Özellikle kalp bölgesinde su toplaması sorunu yaşanmaktadır.

Ayriyeten gebelikte yüksek tansiyon böbreklerde ve ciğerde sorunlar yaratabilir, felçe ya da nöbetler geçirtebilir ve görme problemleri yaşamanızı sağlayabilir. Bunun için bu süreçte ne yapmalı, nasıl davranmalı gibi detayları bilmek gerekir.

Gebelikte Tansiyonu Düşürenler

Hamilelikte yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin ne gibi detaylara dikkat etmesi gerektiği önemlidir. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler;

 • Anne adayları her gün aynı saat diliminde kilosunu tartmalı ve yazmalıdır.
 • Aynı saat dilimde ve dinlendikten sonra tansiyonunu ölçmeli ve kayıt altına almalıdır.
 • Sarımsak tarzındaki yiyeceklerin tansiyon dengelemesi konusunda yarattığı etkilerden faydalanmadan önce uzman ile konuşmalıdır. Gebelikte sarımsak ya da farklı bitkisel ürünler nabız düşürmek gibi sorun yaratabilecek olan şeylere sebep olabilir.
 • Gebelikte yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin yükselme fark ettiğinde sol tarafına yatarak dinlenmesi gerekir. Gebelikte yüksek tansiyon anne ile bebeğin oksijen almasına engel olabilir. Bunun için ve nabız dengelemesi için enerji sarfiyatı azalması yapılır.
 • Anne adaylarının hamilelikte gün içinde aydınlık ve ferah bir ortamda dinlenmesi gerekir. Bu dengeleme için yapılmalı ve düzene sokulmalıdır.
 • Bebeklerin karın içi hareketleri izlenmeli ve dinlenmelidir. Azalmalar meydana geldiğinde muhakkak uzman ile görüşülmesi gerekir.
 • Yüksek tansiyon sorununu ortaya çıkartacak olan ortamlardan uzak durulması gerekir. Bu tarz ortamlarda paniklemekten düşürmek adına genelde sarımsak ya da farklı bitkiler tüketilir. Sarımsak ya da farklı bitkiler tüketilmemelidir. Nabız dengesi gergin ortamlarda önemlidir.
 • Yüksek tansiyon ve nabız dengesi sorunu ve düşürmek için muhakkak bol düzeyde su tüketimi yapılmalıdır.
 • Çevreden size gelecek olan farklı alternatiflerden uzak durmak gerekir. Sarımsak düşürür mü, bitki çayları düşürmek için kullanılır mı, nabız dengelemek adına ne yenmelidir tarzındaki tüm detaylar uzman ile görüşülmelidir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nabız ve tansiyonun gebelik döneminde yükselmesinden kaynaklı olarak düşürmek için kullanılacak olan bitkisel ürünlerin ve sarımsak tarzındaki yiyeceklerin kullanımları için uzman görüşü alınması gerekir. Nabız ve tansiyon düşürmek adına sarımsak ya da diğer ürünlerin nasıl kullanılacağı ya da kullanılıp kullanılmaması gerektiğini uzman belirlemelidir.

Malzemeler

 • 6 adet melisa yaprağı
 • Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 • Birkaç tane papatya
 • Birkaç tane maydanoz
 • Bir tutam kadar biberiye

Yapılışı;

Özellikle bu çayın içinde bulunan rezene rahatlama hissi yaratmaktadır. Bundan kaynaklı olarak tansiyonun düşmesinin yanı sıra gebelik sürecin rahatlamada sağlayacaktır. İlk olarak su kaynatılır ve altı kapatılır. Sonrasında tüm malzemeler bu suyun içine atılarak bir kez karıştırılır. Ocağın altı yakılır ve birkaç dakika boyunca kaynatılır. Tüm malzemeler dibe çökünceye kadar demlenmesi için kenara bırakılmalıdır. Tat konusunda sorun yaşayan kişiler şeker ilavesi yapabilir. Günlük olarak tüketilmesi ve taze şekilde hazırlanması oldukça önemli bir noktadır.

Hamilelik sürecinde bu sıkıntıyı yaşayan anne adaylarının uzman tarafından yakında takip edilmesi çok önemlidir. Bu süreçte ilaç kullanımı yapmak zorunda kalan gebelerin iç hastalıkları uzmanı ve nefroloji uzmanı tarafından da takip edilmesi gerekir. Bu ilaçların yaratabileceği etkilerden kaynaklı olarak takip altında tutulmak çok önemlidir. Takip altında tutulmayan anne adaylarında ve bebeklerinde ciddi düzeyde hasralar meydana gelebilir. Zaten gebelik döneminde gidilecek olan uzmanında bu konuda hassas olması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle