Doğumdan Sonra Yüksek Tansiyon Nedenler Nelerdir?

Doğumdan sonra yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında birçok faktör etkilidir. Ayrıca önemli belirtiler ile kendini gösteren bu durumla ilgili uzman bir doktordan destek almanız çok önemlidir. Uygulanacak bir takım testlerin ardından gerekli tedavi süreci başlayacaktır.

Doğumdan Sonra Yüksek Tansiyon

Gebelikten önce yüksek tansiyon sorunu yaşayan anne adayları, gebelik süresi boyunca bir takım durumlara dikkat etmelidir. Doğum sonrası tansiyon yüksekliği önemli bir durumdur ve bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Öncelikle gebelikten önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Anne adayları her gün aynı saatte olmak koşuluyla tartılmalı ve kilosunu kaydetmelidir.
  • Yine aynı saatte dinlendikten sonra tansiyonunu ölçmelidir.
  • Gebelikte tansiyon yükselmesine karşı uzun süre yatarak dinlenilmesi çok önemlidir.
  • Anne adaylarının tüketmesi gereken zengin gıdalar vardır. Bunlar yumurta, et, yoğurt ve süt olmalıdır. Ayrıca bol miktarda sıvı tüketimi önemlidir.

Gebelik süresince vücut dengesi yeniden kurulur ve anne adaylarının bu duruma adaptasyon süreci çok önemlidir. Daha fazla miktarda kan taşınacağı için nabız sayısı da artacaktır. Ayrıca gebeliğin ilk dönemlerinde de ortaya çıkabilecek yüksek tansiyon anne adaylarını fazla rahatsız etmeyebilir.

Doğumdan Sonra Yüksek Tansiyon Belirtileri

Bu durumun ilk nedeni idrarda yüksek protein bulunmasıdır. Ayrıca bu durumun ortaya çıkardığı şiddetli ve ani baş ağrılarına hazırlıklı olunması gerekir. Geçici görme kaybına da neden olabilecek bu belirtilerin yanında gözlerde hassasiyet oluşabilir.

Doğumdan sonra yüksek tansiyon belirtileri arasında yüz ve bacaklarda şişme eğilimi de bulunur. Ayrıca kaburgaların sağ kısmının altında ve üst karın bölgesinde ağrılar yaşanabilir. Sürekli olarak mide bulantı hissi ve kusma belirtileri de ortaya çıkabilir. Bu süreçte idrara çıkma durumu da azalacaktır.

Bu belirtiler doğumdan önce ya da sonra yaşanabilir. Ortaya çıkması durumunda yapmanız gereken ilk şey uzman bir doktor muayenesi olmalıdır.

Doğumdan Sonra Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek kan basıncı şikâyeti doğumdan sonra yaşanabilir. Bu durumun nedenleri arasında obezite hastalığı, çoklu hamilelik gerçekleşmesi ve yaş faktörü sıralanabilir.

Anne adayları kilolu ise ya da gebelik süresi boyunca fazla kilo aldıysa, doğumdan sonra yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Ayrıca 20 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük anne adayları doğumdan sonra yüksek tansiyona yakalanabilir.

Doğumdan Sonra Yüksek Tansiyon Tedavisi

Doğum sonrası yüksek tansiyonda, kan basıncı tehlike arz edecek seviyeye çıkabilir. Böyle bir durumda kan basıncı düzeylerini düşürmek için doktorunuz bazı ilaçlarla tedaviye destek olacaktır. Reçete ile yazılan bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.

Yüksek tansiyon nöbetlerini önlemek için de doğum sonrasında bazı ilaçları kullanmanız gerekebilir. İlk olarak kan testleri ve idrar tahlili ile başlayacak süreç daha sonra karaciğer ve böbreklerin yeteri kadar çalışıp çalışmadığını da gösterecektir. Gerekli işlemlerin sonlanmasından sonra yüksek tansiyon tedavisi başlayacaktır.

Doğum sonrası yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler var ise kendileriyle de bu bilgiler paylaşabilir ve destek olabilirsiniz. Yüksek tansiyon hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle