Gebelikte Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Hamilelikte meydana gelen yüksek tansiyon durumu ise çok ciddi ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur ve sebepleri bilinmesi gerekir.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Nedenleri

Hamilelikte tansiyon yükselmesi sebepleri, gebelikte tansiyon neden yükselir? Gebelikte yüksek tansiyon neden olur? Sorularının cevabı olarak hipertansiyonun birçok sebepleri vardır. Bunlardan birincisi daha önceden var olan yüksek tansiyonun hamilelikte daha belirgin hale gelmiştir. Çünkü yüksek tansiyonu olan kimseler de hamile kalabilmektedir.

Bazı gebelikte tansiyon sonradan ortaya çıkar. Ancak daha önceden yüksek tansiyonu olan hastalar ancak doktor kontrolü altında hamile kalmalıdırlar. Özellikle hamileliğin 20. haftadan sonra yükselir ve daha ilerleyen durumlarda ise gebelikte zehirlenme nedenleri olabilmektedirler. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için de gebelik boyunca sık sık tansiyon kontrolü yaptırılmalıdır.

Yüksek Tansiyonun Anneye Etkileri Nelerdir?

 • Kasılma
 • Beyin kanaması
 • Körlük
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer ve çevresinde yağlanma
 • Kalp yetmezliği ve akciğer ödemi
 • Kanda pıhtılaşma ortaya çıkar

Bu ve buna benzer birçok önemli ve tedavisi zor olan hastalıklara yol açabilmektedir. Bebek yaştaki hastalarda ise genellikle gelişme gerilikleri ve erken doğum nedenleri arasındadır.

Hamilelikte yüksek tansiyon şikâyetleri olarak da; ilk olarak yapılması gerekenler arasında, hastanın durumu ve hastalığının gidişatı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu sebepten dolayı da tam ayrıntılı olarak böbrek testleri, iyi bir muayene, idrar tetkiki, karaciğer testleri ve kan sayımı yapılması gerekmektedir. Çünkü bu durumda da tansiyon yükselir. Bu yapılan testler hamilelik yaşı gelene kadar düzenli bir biçimde yaptırılmalıdır.

Eğer hamilelik yaşı müsait ise yapılmaya devam edilmesi gerekir. Hamilelikte yüksek tansiyon hastalığı olanlarda ilk amaç, kasılmaların önlenmesini sağlamaktır. Bu nedenle de hastaneye yatış yapılır ve hastaya göre en uygun tedavi yöntemine başlanır. Yüksek tansiyonun aniden düşürülmesi de hastalar açısından sağlıklı bir durum olmamakla beraber, hastaların sıvı ya da su kısıtlaması gereksiz olabilmektedir. Hastalığın daha da ilerlememesi için fazla riskli olmayan hamilelerde düşük dozlarda aspirin kullanılabilmektedir.

Tansiyonun gebelikte değil de daha önceden yüksek olduğu düşünülüyorsa böyle durumlarda doktor tavsiyesi ve kontrolü altında kullanılabilir. Gebelikte oluşan bu yüksek tansiyonu düşürmek için; normal kiloyu korumaya çalışmak tansiyon nedenlerini biraz da olsa azaltmaktadır.

Yüksek tansiyonun aniden düşürülmesi de hastalar açısından sağlıklı bir durum olmamakla beraber, hastaların sıvı ya da su kısıtlaması gereksiz olabilmektedir.

Yiyecekler ve İçecekler

 • Hamilelikte oluşan hastalıklar arasında; bulantı, kusma, gebelik reflüsü, gebelik diyabeti hastalıkları ve hipertansiyon sayılabilmektedir.
 • Hamilelikte ilk 3 ve son 3 ayda bitter çikolata yenmesi tansiyon, insülin direnci ve kan lipit değerlerinin düzenli olmasını sağlamaktadır.
 • Yapılan araştırmalar sonucu bitter çikolatanın preeklamsiye karşı %60 oranında koruyucu olduğu da tespit edilmiştir.Hamilelikte diyabetinde de şekerli yiyecekler yerine içecekler tüketmenin daha faydalı olacağını söyleyebiliriz.
 • Yüksek tansiyon ve de şeker hastalığı için aynı zamanda tarlalarda yetişen beyaz lahana yaprağının 4-5 adetini 15 dakika kaynattıktan sonra suyunu sabah ve akşam birer bardak içmek suretiyle fayda sağlamaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle