Hamililikte Yüksek Tansiyon Etkileri, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Hamile olan bayanların geneli bu yüksek tansiyon sorununu yaşamaktadır. Hamile bayanlar tansiyonlarını sıkı sık ölçtürmeleri gerekir. Çünkü ilk başta fazla belli olmayan bu durum anne ve bebeğine rahatsızlık verebileceği gibi ölüme varan vakalar da görülebilmektedir. Bu nedenle hamilelerin hem kendi hem bebeklerinin sağlığı için uzman kontrolü ile yüksek tansiyonu takip etmesi gerekiyor.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Riski

Hamile olan bir bayan tansiyon olayını daha çok hamilelikte yaşamaktadır. Kişinin normalde tansiyonu ara ara yükselme gösterse dahi hamilelikte daha çok dikkatli olmalıdır. Gebelikte yüksek tansiyon anneyi zehirler mi? Sorusuna cevap olarak ise; evet gebelik esnasında yüksek tansiyon anneyi zehirlemektedir. Gebelikte tansiyon değişikliği yaşanılacağı için 11 olan tansiyon 14e çıkarsa risk oluşturur. Böyle bir durumda normal kontroller yapılarak anne hastanede tedavi edilebilir. Riskleri ise; sara nöbeti, karaciğer zarar görür, bebek ölümü ve annenin zehirlenmesi, anne beyin kanaması geçirir.

Gebelerde Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli baş ağrısı, yüz şişmesi
  • Hızlı kilo alma, gözlerde sinek uçuşması
  • Mide ve karaciğerde ağrılar
  • Nöbet geçirme olayları yaşanmaktadır.

Tansiyon hastaları hamile kalabilir mi? Tansiyon hastası bayan hamilelik esnasında ilaç kullanamayacağı için ince ayrıntısına kadar bilgi almalıdır. Doktorun tavsiyesine uyar ve tansiyonu dikkatli olarak takip ettirirlerse hamilelikte sıkıntı yaşamazlar. Hem anne hem de bebek için risklidir. İlaç kullanışta bırakamayacak derecede olan bayanlar hamile kalmadan önce bir daha düşünmelidir. Hem bebeği hem de kendisini riske atmış olur. Tansiyon hastası hamile kalabilir mi?  Tansiyon hastaları gibi tansiyon hastası da çok dikkatli olmalıdır. Doktorun dediği her şeye uyarsa sorunsuz hamilelik geçirir. Hamilelikte tansiyon yükselmesi çok dikkatli olunması gereken bir konudur. Evet, hamilelik esnasında tansiyon yükselmesi olayı yaşanmaktadır.

Tansiyon hastalığı önceden olan kişi hamilelik esnasında tansiyon diyetine daha çok dikkat etmeli ve su tüketimi daha çok yapılmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde böbrekler daha çok etkilenmektedir. Susuz kalırsa sıkıntı yaşatır.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Yaşayan Evde Tedavi ve Takip Yapmalı

Gebelikte tansiyon yükselmesi yaşayan kişiler evlerinde tansiyon takibi yapmalıdır. Gebelik döneminde tansiyon hastası veya tansiyon hastası olmayan kişilerde illaki bir tansiyon yükselmesi olayı yaşanmaktadır. Kiminin ki sakin olur kiminin ki şiddetli hastanede tedavi olacak şekilde yaşanır. Hamilelikte yüksek tansiyon sıkıntısı yaşayan bayanlar özellikle tuzdan uzak durmalıdır. Gebelikte yüksek tansiyon bir kat daha vücudu şişireceği için doğumdan sonra dahi insan vücudunda uzun süre bir şişkinlik yaşanmaktadır. Hamilelik sonrası tansiyon kalıcı olabiliyor.

Gebelikte yüksek tansiyon sıkıntısı yaşayan insanlar doğal yöntemlerle tansiyonlarını kontrol altına alabilirler.

Hamilelerde yüksek tansiyon daha çok 20,aylarda görülmektedir. Çünkü artık o aylarda çocuk gelişimini tamamlayacağı için kan dokularını ortak kullanacaklar. Bunun sonucunda tansiyon sıkıntıları yaşanmaktadır. Gebelikte yüksek tansiyon aslında ciddiye alınacak bir durum değildir. Bir gün tansiyon yüzünden sıkıntılı günler içinde kalınabilinir. Hamilelikte yüksek tansiyon kontroller sırasında takip altına alınmalıdır. Tansiyon olayı kişiler de biraz da psikolojik bir olaydır. Doktorlar buna beyaz önlük sendromu olayı adını verirler. Hamilelikte yüksek tansiyon bu olayla biraz olsun bağlantılıdır. Gebelikte tansiyon hasta olan kişi kendisinin rahatsızlığını çok  iyi bilir. Özellikle baş ağrısı ve mide bulantısı kendini belli eder. Gebelerde tansiyon hastalığı idrardaki proteinin incelenmesi ile ortaya çıkar. Her hastanın vücut yapısı farklı olduğu için kimin tansiyon hastası kimin tansiyon hastası olmadığı bilinmez. Her şey bir anda ortaya çıkabilir. Gebelikte tansiyon içinde bunlar geçerlidir. Hamilelikte yüksek tansiyon anneye ne gibi zarar verir

  • Kasılma, beyin kanaması
  • Körlük, böbrek yetmezliği
  • Karaciğer yağlanması, kalp yetmezliği
  • Akciğer ödemi, kanda pıhtılaşma

Gebelikte tansiyon artık günümüzdeki yiyeceklerden de kaynaklanmaktadır. Doğmamış bebeklerde dahi tansiyon hastalığı görülmektedir. Günümüz teknolojileri de artık birçok hastalığı peşinden getiriyor.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle