Yüksek Tansiyon Konusunda Zencefil Çayı ve Tüketimi Ne Kadar Etkilidir?

Zencefil tansiyon hastalarının kanı sulandırma özelliklerine sahiptir. Yüksek tansiyon anlamında ve düşürme konusunda iyi gelir. Uzman kontrolü dâhilinde kullanmak gerekir.

Zencefil Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşür mü?

Kan basıncı kanın atardamarlarda ve toplardamarlarda dolaşmasına imkân sağlayan bir sistemdir. Kan basıncı meydana gelen değerler yüksek ise kalbe, gözlere, böbreklere ve beyine zararlar veremeye başlar. Bundan kaynaklı olarak da tansiyonun her daim en doğru seviye tutulması gerekir. Kan basıncın yüksek olması kalp içinde iyi bir durum değildir.

Atardamarların tıkanmasına sebebiyet verir ve bunun sonucunda kalp krizi meydana gelir. Beyne giden atardamarlarda tıkanıklık olursa felç olma ihtimali de yükselir. Zencefil tansiyon açısından kanı sulandırma özelliklerine sahiptir. Kanda bulunan basıncın yüksek olmasında tansiyon hastaları kullanılması oldukça olasıdır. Yüksek tansiyon konusunda düşürme konusunda iyi gelir. Tansiyon hastaları bu anlamda kendilerini iyi hissetmeye başlar ama basıncın dengelenmesine olanak sağlayan ilaçlar ile kesinlikle alınmamalıdır.

Aksi olan durumlar zencefil tansiyon dengelemesi yapmaz ve etkisi ile tansiyon düşüklüğü sorunu yaşanmasına sebebiyet verir. Zencefil gündelik yaşamda insanların karşılaştığı ufak tefek ama negatif olan sorunların hafiflemesinde de kullanılır. Özellikle çayı bu anlamda sık şekilde tüketilir. Gereken dozlarda ve zamanında tüketilen zencefil kısa bir süre içinde insanların içinde bulunan sıkıntıların atılmasına iyi gelir ve kendilerini daha rahat hissettirir. Zencefil tüketimi bazı kişilerde yüksek düzeyde sindirim sistemi sorunlarına sebebiyet verir.

Bu anlamda en sık rastlanan sıkıntı ishal ve mide bulantısıdır. Ameliyat olacak kişilerin öncesinde zencefil kullanması etkisi bakımından iyi gelmez ve zararı bulunur. Özellikle zencefil çayı tüketimi kan pıhtılaşması konusunda sorunlara yol açar.

Bundan kaynaklı olarak da ameliyata girmeden iki hafta önce çayı ve diğer kullanım şekillerinin bırakılması iyi olacaktır. Zaten kanında basınç sorunu olan kişilerin bu tarz ürünleri kullanmadan önce uzmanına sorması ve kontroller dâhilinde kullanması gerekir.

Tüketim Şekli ve Zencefil Etkileri

Zencefilin tek başına tüketimi oldukça zordur. Genelde çay şeklinde tüketilen bitkisel ürünler içinde yer alır. 4 çay bardağı kadar zencefil çayının yapılabilmesi adına büyük bir parçanın soyulup temizlenmesi ve hazırlanması gerekir. Çayı hazırlamak ve etkisi konusunda fayda sağlanması için, küçük bir tencerenin içine soyulan bu ürün ince ince ve dilimler şeklinde ilave edilir. Yalnız kaynayan suyun içine atılması çok önemlidir.

Etkisi konusunda fayda bulmak adına kaynayan suya atılması gerekir. Atılan zencefilin ardından ocağın altı kısılır, kapağı kapatılır ve bu şekilde 20 dakika buyunca demlenmesi yapılır. Etkisi ve faydaları bulunan karışım sonra süzülerek çayı elde edilmiş olur. Çayın tadı acımsı gelirse aromatik anlamda tatlandırmak adına bal ya da limon eklemesi yapılabilir. Hastalıkların etkilerini azaltma konusunda fayda sağlayan karışım özellikle romatizma ağrıları, adale ağrıları, soğuk algınlığı, boğaz ağrıması, hazımsızlık problemi, vertigo şikâyeti ve mide bulantısını ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Bu çayın fazla kullanımı ve tüketimi yan etkilere de sebebiyet verir.

Bundan kaynaklı olarak zencefilin kişilerin kilosuna uygun bir şekilde ayarlanması oldukça önemlidir. Bu oran kişilerin kilosunun başına 2 gram kadardır ve günlük olarak hesaplanmalıdır. Fazlasının tüketilmesi halinde ise vertigo, ishal ve mide bulantısı sorunları yaşanmaya başlar. Yüksek tansiyon yani değeri fazla olan kan basıncı da damarların yüzey kısmında fazla düzeyde olan zor bir damar hastalığıdır. Yüksek seviyelere sahip olan değerleri düşürür mü, düşürme etkisi bulunmaktadır. Yalnız kullanımının dikkatli yapılması en önemli ayrıntıdır. İlaçlar ile beraber alınmaması ise en önemli detaydır. İlaç ile etkileşimi bulunması sonucunda daha kötü sonuçlara sebebiyet verir.

Bunun içinde kullanım yapmadan önce mutlaka uzman ile konuşmak ve kontrol dâhilinde kullanmak gerekir. Üst seviyelerde olan tansiyon sorunlarında sağlıklı beslenmekte önemlidir. Özellikle yükselten yiyeceklerden uzak durmak, diyet programına uymak gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle