Yumurta Tansiyonu Yükseltir mi? Yüksek Tansiyon Hastaları Yumurta Yemeli mi?

Uzun seneler boyunca tansiyon hastaları için önerilmeyen yumurta hakkındason yıllarda yapılan araştırmalar; bu besinin bilinenin aksine tansiyonu yükseltmediği hatta dengeli tüketildiğinde damarlara ve kan dolaşımına yardımcı olarak tansiyonu dengelediği ortaya çıkmıştır.

Yumurta protein bakımından zengin ve güçlü olan bir besindir. Her ne kadar et ve et ürünleri yüksek tansiyon konusunda olumsuz etki gösterse bile yumurta kan basıncını düşürdüğü için yüksek tansiyon sorununu minimuma indirmektedir. Rafadan, haşlanmış ya da yağda olması fark etmeden nasıl pişerse pişsin, her gün bir yumurta yemek sadece kalp değil aynı zamanda yüksek tansiyon sorununa da iyi gelmektedir.

Yumurtanın Yüksek Tansiyona Faydaları Nelerdir?

Yumurta tansiyon ilişkisi senelerdir oldukça olumsuz bir çizgi izlediği kanısı uyandırmaktaydı. Son yıllarda bilhassa tansiyon hastaları için yumurtanın olumsuz şöhreti son bulmaya başladı. Özellikle kalbin yorulmasına neden olduğu, kan dolaşımını olumsuz etkilediği ve kolesterolü arttırdığı düşünülen yumurta artık yüksek tansiyon hastaları için, yenmemesi gereken gıdalar listesinden çıkarılmıştır. Yumurta; protein konusunda yüksek değerlere sahip olmasının yanında zengin bir değere de sahip olduğundan yüksek tansiyon düşürülmesi konusunda oldukça faydalı bir besindir. Normal büyüklükteki bir yumurta genel olarak beş buçuk gram protein barındırmaktadır. Bir insanın alması gereken proteinin bu rakam yüzde on birine denk gelmektedir.

Yumurtanın yüksek tansiyon hastaları için tansiyonu düşürmesine neden olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yapılan pek çok araştırma göstermiştir ki; yumurta, genelde et ve et ürünlerinden uzak kalmaları gereken tansiyon hastaları için bilindiğinin aksine tansiyonu dengede tutmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar yumurtanın kalp kaslarındaki kütleyi arttırıp sağlamlaştırarak kan dolaşımını düzenlemekte olduğu ve vücuda enerji ürettiğini saptamaktadır. Haftada altı civarı yumurta yemenin tansiyon üzerinde olumlu etkileri de olduğu kabul edilmiştir.
  • Yumurtada büyük oranda bulunan omega3; vücudumuz açısından büyük önem taşımaktadır. Kalp hastalıklarına iyi gelmesi, kan dolaşımının daha dengeli olmasını temin eden ve tansiyonun düşmesine yardımcı olan omega 3 vücut tarafından üretilmemektedir. Günde ya da iki günde bir yenilen yumurta sayesinde vücut aynı zamanda omega3 de kavuşmuş olmaktadır. Bu da tansiyon dengesi konusunda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.
  • Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan ve aynı zamanda kalp ve damar kaslarının dengelenmesini sağlayarak kan dolaşımını düzenleyen B1 ve B2 vitamini yumurtada bulunmaktadır.
  • Yumurta akında bulunan peptif diye adlandırılan bileşenin tansiyon düşmesine yardımcı olması sayesinde yumurta; hipertansiyon hastaları için dengeleyici ve tansiyon düşürücü olmaktadır. Peftif aynı zamanda anjiyo tensin denilen çevirici enzim olarak da adlandırılan ve yüksek tansiyon nedeni olan bir enzim oluşmasını engelliyor.
  • Yumurta içinde D vitamini barındıran ender besin guruplarından biri olmaktadır. D vitamini aynı zamanda kan basıncını dengelemekte ve tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar yumurta midede enzimlerle temas ettiğinde; yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olan ilaçlarla aynı şekilde görev yapan protein üretiminde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Tansiyon ilaçları damarların daralmasına engel oluyor. Özellikle yağda pişirilen yumurta, anjiyo tensin hormonunu engelliyor.
  • Bunun yanında bazı araştırmalar yumurtanın özellikle sarısının tansiyon ve kolesterol açısından çok fazla tüketilmemesi ve mümkünse haşlama olarak yenmesini öneriyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle