Yüksek Tansiyona İyi Gelen Bitkisel Tarifler

Baş dönmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı gibi sorunlara yol açan tedavi edilmediğinde kalıcı problemlere neden olan yüksek tansiyondan doğal yollarla kurtulmak mümkün.

Türkiye`de Hipertansiyon Hastaları

Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyon kan basıncının ani bir şekilde yükselmesi sonucunda ortaya çıkar. Vücuttaki kanın damarlarda düzenli bir şekilde dolaşabilmesi için yeterli ölçüde basınca ihtiyaç vardır. Kan basıncı olarak bilinen tansiyon ağır bir iş yapıldığında, spor ya da vücut yorulduğunda ani olarak yükselebilir. Yaklaşık yarım saat oturarak istirahat eden bir kişinin normal tansiyon değerleri 12-8 olması gereklidir.

Tansiyonun 14-9 olması haline yüksek tansiyon denir. Kalbin kasılması halindeki basınca büyük, gevşemesi halindeki değere ise küçük tansiyon adı verilir. Tansiyon gün içinde sürekli olarak değişkenlik gösterir. Yorgun ve stresliyken tansiyon yükselebilir. Ancak tansiyonunuzun bir defaya mahsus yüksel olması sizin hipertansiyon hastası olduğunuz anlamına gelmez. Bir ay boyunca yaptığınız ölçümlerde sürekli yüksek olması halinde mutlaka doktora danışılması gereklidir.

Kadınlarda daha sık görülen hipertansiyon yaş ilerledikçe görülme olasılığı da artmaktadır.

Hipertansiyon Belirtileri

Baş dönmesi, kulak çınlaması, bulanık görme, nefes darlığı, kalp ritim bozukluğu, burun kanaması, bayılma, baş ve kalp ağrısı gibi sorunlar ortaya çıktığında doktora gidilmelidir.  Tedavi edilmediğinde kalp krizi, kalp büyümesi, damarların küçülmesi, körlük, felç, kalp ve böbrek yetmezliği gibi daha ciddi ve kalıcı sorunlara neden olan yüksek tansiyonu düşürmek için ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümlerden de faydalanabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmadan güvenle kullanabileceğiniz bitkisel tarifleri evinizde pratik bir şekilde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon İçin Bitkisel Çözüm

  • Biberiye Çayı: Hoş tadı ve kokusu ile bilinen biberiye kanı temizler, kan dolaşımını dengeleyerek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Günde 1-2 bardak içeceğiniz biberiye çayı sayesinde tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Bir bardak suda 2 tatlı kaşığı biberiyeyi kaynattıktan sonra içine limon, tarçın ya da bal ilave ederek tüketebilirsiniz.
  • Ardıç Tohumu: Kozalağa benzeyen meyveleri ve hoş bir kokuya sahiptir. Hastalıkların hızla iyileşmesine yardımcı olan ardıç tohumu kandaki şekeri ve basıncı düzenler. Oldukça faydalı olan bu bitkiden 3 gram kadar alıp bir bardak kaynayan suyun içine atıp demlenmesini bekleyin. Hiçbir yan etkisi olmayan ardıç tohumu sayesinde tansiyonunuz kısa sürede dengelenir.
  • Soğan Suyu: Yarım litre suyun içerisine ince ince dilimlediğiniz 3 adet kuru soğanı ilave edip 10 dakika kaynattıktan sonra süzün. Günde 3 defa özellikle yemeklerden önce bir çay bardağı kadar içerek tansiyon sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu kürün günlük olarak hazırlanması tavsiye edilir.
  • Ökse Otu: Halk arasında gökçe, güvelek, çekem, purç ve gevele olarak çeşitli isimlerle tanınan ökse otunun faydaları günümüzde pek bilinmez. Ancak çay olarak tüketildiğinde güçlü bir tansiyon dengeleyici bitki olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Hem yüksek hem de alçak tansiyon sorunlarına karşı birebir gelen ökse otu çayını bolca hazırlayıp termosta muhafaza edebilirsiniz. Diğer bitki çaylarından farklı olarak sadece soğuk suda hazırlanır. 1 tatlı kaşığı kıyılmış ökse otu sap ve yapraklarını bir bardak soğuk suyun içine atık bir gece bekletin. Sabah süzülür. İsteğe göre soğuk ya da ısıtılarak ılık halde aç karnına içilir.

Tansiyon Dengeleyen Bitkiler

Sarımsak, ceviz, portakal, çilek, kimyon, zeytin yaprağı, ıspanak, kavun, kereviz, kestane, meyan kökü, alıç çayı gibi çeşitli bitkilerden faydalanarak kısa sürede hipertansiyondan kurtulabilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle