Yetişkin Olan Kadınlarda ve ErkeklerdeNabız Atım Sayıları Kaç Olmalıdır?

Yetişkin olan kişilerde nabız atım sayısı duygusal durumuna, yaşına, kilosuna ve fiziksel özelliklerine göre değişmektedir. Nabız atışı kişiden kişiye göre de değişir.

Yetişkinde Nabız Sayısı Kaç Olmalıdır?

Kalbin kanı pompalaması sırasında atardamarda meydana gelen basınca nabız adı verilir. Kalp atışı mevcutsa nabızında varlığından söz edilir. Bu atışları bazı dönemlerde düşebilir, bazı dönemler de yükselebilir. Yetişkinde nabız sayısı dalgalanmaların nedeni panik durumları, hastalıklar, sevinç, üzülme, heyecan ve korkudur. Ölçümü iki şekilde yapılır. Boyun ve gırtlak yan kısımlarında, el bileğinden ölçülür. Yetişkinlerde sayısı 1 dakikada içinde kaç kez attığı hesaplanarak ortama bir değer üzerinden meydana çıkartılır. Her kişide nabız atışı sayısı farklılıklar gösterir. 1 dakikada farklılıklar gösteren bu atışı cinsiyet, vücut yapısı ve yaş da etkilemektedir.

Standart olan ölçümlerde dinleme durumunda yapıldıktan sonra nabız atışı sayısı yetişkinlerde dakikada 60 ila 80 olmalıdır. Çocuklarda nabızın atışı sayısı dakikada 80 ila 100 olmalı ve bebeklerde nabızın atışı sayısı dakikada 100 ila 120 olmalıdır.

Yetişkinlerde, çocuklarda ya da bebeklerde nabızın atışı sayısı dakikada yukarıda bulunan değerlerin altında ya da üstünde bulunursa bir sorun olduğunu gösterir. İnsanlarda bulunan damarlar oldukça elastiktir. Kalp tarafından kanın pompalanması ile genişlemeye başlar. Bu basıncın durmasından sonra da eski haline geri dönme çabasına girer. Bundan sonrası basınç ile tekrardan genişleme olur. Bu olay bir döngü şeklinde devam etmektedir. Nabız vücutta bulunan kanın sol karıncık kısmından atardamarlara basınç uygulaması ile uç noktalarda bulunan atardamarlarda ortaya çıkardığı dalgalanmalardır. Nabız atışı ritmi, atışlar sırasındaki zamanın eşit olduğunu göstermektedir. Bu ritim düzenli değilse ritim bozukluğunu ifade eder. Bundan dolayı düzenli olmalıdır.

Normal Değerleri ve Aralıkları Ne Olmalı?

Yetişkin bir kişide nabız atışı değeri dakikada 60 ila 80 arasında olmalıdır. Ama kişilerin yaşları, boyları, duygusal durumları ve kiloları etken olduğundan dolayı dakikada 100 atması normal olarak kabul görür. İnsanlar tarafından nabız olarak bilinen ve söylenen kalp atış hızlar erkeklerde ve kadınlar, hava sıcaklığına, kullanılan ilaçlara, spor yapma alışkanlıklarına, duygusal durumlara, fiziksel yapılara ve yaşa göre değişir ve bu etkenler ile yakından alakalıdır.

Kadınlarda normal kaç olmalıdır; yetişkin duruma gelen kadınlarda normal değerler 1 dakikalık sürede 60 ila 100 atım arasındadır. Uzmanlar bu değerlerin kilo, ilaç kullanımı, duygusal hisler ve yaş ile yakından alakalı olduğunu ve değerlerin değişebileceğini belirtmektedir. Düşüşlerinde ve yükselmelerinde mutlaka uzman ile görüşmek ve altında yatan sebebi belirlemek gerekir.

Erkeklerde normal kaç olmalıdır; yetişkin duruma gelen erkeklerde normal değerler 1 dakikalık sürede 50 ila 80 atım arasındadır. Uzmanlar bu değerlerin kilo, ilaç kullanımı, duygusal hisler ve yaş ile yakından alakalı olduğunu ve değerlerin değişebileceğini belirtmektedir. Değerlerin altında ya da üstüne ölçüm yapılırsa uzmana başvurmak gerekir.

Normal Nabız Değerini Etkileyen Faktörler:

  • Kilo
  • Aktivite seviyesi
  • Egzersiz seviyesi
  • İlaçlar
  • Vücut pozisyonu
  • Duygu durumu

Bu faktörler dışında hastalıklarda atım sayıları konusunda etkilidir. Bunun için kendi başınıza hareket etmek yerine uzman ile görüşmek ve bunun neticesinde gerekli tedavi sürecine başlamak gerekir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle