Tansiyon Düşüklüğü Nedir, Tedavi Sürecinde Neler Yapılması Gerekir?

Tansiyon düşüklüğü sorunu hipotansiyon olarak bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin neden yaşadığı ile alakalı muayene olması, testlerini ve tetkiklerini yaptırması gerekir.

10 a 6 Tansiyon Normal Mi?

Tansiyon 10 6 değerlerinde olduğunda yaşa göre farklılık gösterse bile genelde düşük olarak kabul edilmektedir. 100 -60 değerleri ile karşımıza çıkan tansiyon sorunu birçok kişide gözlemlenen bir sıkıntıdır. Tansiyon 10 6 değerleri genelde yaz sıcaklarında meydana gelen bir sorundur. Bu sorun kalbin normal değerlerinin % 10 ya da % 20 altında kan pompalamasından ortaya çıkar. Özellikle genç yaşlarda ve bayanlarda bu sorun daha sık gözlemlenmektedir. Kalp sorunlarının meydana gelmemesi adına düşük kan basıncı değerleri ideal olsa bile belli başlı farklı sorunların yaşanmasına sebebiyet verir. 100- 60 olan ve normal olmayan bu durumda neler yapılmalı;

  • 100- 60 normal olmayan değerleri genelde sabahları kalktığımızda görürüz. Bundan dolayı yataktan hemen kalkılmamalı, birkaç dakika boyunca beklenmeli ve kan dolaşımının dengelenmesi sağlanmalıdır.
  • 100 – 60 normal olmayan tansiyon değerleri konusunda ılık ya da soğuk duş oldukça faydalıdır ve iyi gelir.
  • Tansiyon değerleri 100- 60 ise stresten uzak durulması gerekir. Stres ve moral bozukluklar normal değerleri düşüren etkenler içinde yer alır. Stresten uzak durmak iyi gelecektir.
  • Tansiyon değerleri 100- 60 ise sabahları tuzlu ve biberli çorba da iyi gelir. Normal seviyeye gelmesini sağlar.
  • Normal değerleri aralığında olup olmadığına dair arar ara ölçüm yapılması kontrol açısından iyi olacaktır.

Tansiyon Düşüklüğü ve Etkileri

Tıp alanında hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon ise daha belirlenmemiş olan sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bu aşamada önemli bir nokta bulunur. Sorunu düşük tansiyon olan kişiler herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan yaşamlarına uzun süre devam edebilmektedir. Herhangi bir sorun olup olmadığı ise kişilerin vücutlarının vermiş olduğu sinyaller ile meydana çıkar. Göz kararması, mide bulantısı, yüz renginde meydana gelen solgunluk, sersemlik, halsizlik ve baş dönmesi mevcut ise bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Kan basıncı aşırı düzeyde düşme meydana gelirse beyinde aşırı düzeyde hasar meydana gelir. Düşmeler meydana geldiğinde ellerde ve ayaklarda şişmeler de meydana gelebilir. Tansiyon düşme mevcut ise kan basıncı yükselmesi adına kalp hızlı bir şekilde çarpmaya başlar. Bu da hastalarda kalp çarpıntılarına sebebiyet verir. Kan basıncının aşırı düzeyde düşmesi sonucunda organlar da yeterli düzeyde beslenemeyebilir.

Bundan kaynaklı olarak da tıkanmalar ve şok oluşabilir. Tansiyonun düşmesinden kaynaklı olarak kalpte beslenme konusunda sıkıntılar yaşamaya başlar. Düşme mevcut ise kalp diğer organlar için yeterli düzeyde oksijen sağlamaz ve kan pompalamaz. Kronik sorunları olan kişilerde organların beslenmesi oldukça önemlidir. Tedavisi ise tansiyonun değerlerinin alt seviyeye inmesine sebep olan faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Kan kaybından kaynaklı olarak alt seviyeler yaşanıyorsa kaybedilen sıvı damardan verilir ya da kan nakli işlemleri yapılır.

Düşük tansiyon sorununda tuz alımı yapılarak, sıvı alımı arttırılarak, sağlıklı beslenme sağlanarak ve belli başlı ilaçların kullanımı yapılarak değerleri dengede tutulabilir. Bacaklarda basınç sorunu mevcut ise bunun içinde basınç çorapları giymek gerekebilir. Bunların hepsine uzman karar verecektir. Uzmanın gerekli gördüğü tüm uygulamalar yapılmalı ve dışına çıkılmadan tedaviye devam edilmelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle