Sigara Tansiyonu Yükseltir mi ve Hipertansiyon Hastalara Sigaranın Etkisi Nedir?

İnsan sağlığına sayısız zararları bulunan sigara tansiyonu düşürür mü? Ya da sigara tansiyonu yükseltir mi? Sigaranın tansiyonu yükselttiğini nasıl anlarız? Sorularının cevaplarını yazımızda birlikte inceleyeceğiz.

Sigara Tansiyonu Yükseltir mi?

En kötü alışkanlıkların başında gelen sigara, pek çok insan tarafından tüketilen bir tütün maddesidir. Sigara birçok hastalığa sebep oluyor. Genç yaşta aşırı sigara içtiği için kolu yada bacağı kesilen hastalar var. Damar tıkanıklığı sonucu organlarını kaybeden kişileri gören hatta yakınlarında bu durumları yaşayan kişiler bile hala sigara içmeye devam edebiliyorlar.

Öyle güçlü bir bağımlılık yapıyor ki ölümle sonuçlanacak hastalıklara sebep olan sigara hala içilmeye devam ediyor.

Peki sigara tansiyon yükseltir mi? Ya da sigara içmek tansiyonu düşürür mü?  Sigara tansiyonu etkiler mi? Yada  sigaranın tansiyona etkisi nedir?

Uzmanlar sigara tansiyonu yükseltir diyor. Tansiyon hastalığı, kalbin atardamarlara kan pompalaması esnasında oluşan basınç anlamına geliyor. Kalp kanı düzgün pompalayamadığında damar tıkanıklığı, felç gibi ağır hastalıklarda oluşabilmektedir. Birçok hastalığa sebep olan sigara tansiyon yükselmesine de sebep olmaktadır. Doktorlar her içilen sigara sonrası yarım saat boyunca tansiyonun yüksek olacağını söylüyorlar.

Ne kadar çok sigara içiyorsanız tansiyonunuz o kadar zaman yüksek seyrediyor demektir. Peki sigaranın tansiyonu yükselttiğini nasıl anlarız belirtileri nelerdir şimdi bu konuyu madde madde açıklayalım.

Hipertansiyon Hastalara Sigaranın Etkisi

  • Sigaranın hipertansiyona etkisi öncelikle başın ense kısmında ağrı ile anlaşılır. Özellikle sigara içtiğiniz zamanlarda ensenizde bir ağrı hissediyorsanız sigaranın tansiyonunuzu yükselttiğini anlayabilirsiniz.
  • Görme bozukluğu ve baş dönmesi bir diğer belirtidir.
  • Göğsünüzde bir sıkıntı ve baskı durumu varsa yada vücudunuzda uyuşma, karıncalanma hissediyorsanız sigara tansiyonunuzu yükseltiyor demektir.
  • Bir diğer belirti ise sık idrara çıkmadır. Eğer bu belirtilerden biri yada bir kaçı sigara içen kişide bulunuyorsa sigara tansiyon ilişkisi var demektir. Sigarayı bırakmak tansiyonu düşürür mü  Evet, sigarayı bırakmak tansiyonunuzu düşürecektir.

Sigara ve hipertansiyon ilişkisini irdelediğimiz yazımızda konuyu her boyutuyla anlatmaya çalışalım.

Sigara neden tansiyonu yükseltir mi? Sigara bir tütün maddesidir. Ancak yalnızca tütün değil katran, nikotin, karbonmonoksid etken maddeleri de içerdiğinden kalpteki basıncı etkiler. Kalp basıncı yoğunlaştığında atardamarlara kan pompalama işlemini sağlıklı olarak yapamayacağından tansiyon hastalığına sebep olur. Özellikle tansiyon hastasıysanız sigara tansiyon ilişkisi hiç aklınızdan çıkmasın. Zira sigara ve tansiyon birlikte olmayacaktır.  Hipertansiyon hastası bir kişi iseniz acilen sigarayı bırakmalısınız. Artık günümüzde sigara bırakma merkezleri bu konuda oldukça yardımcıdır. Sigarayı bırakınca tansiyonu yükselir mi diyebilirsiniz. Uzun yılların alışkanlığı bir anda bırakıldığında acaba yükseltebilir mi? Aksine sigarayı bırakmak sizde bir rahatlama sağlayacağından tansiyonunuz düşecektir.

Sigara İçenler Tansiyon Hastası Olmamak İçin Neler Yapabilir

Sigara içmek tansiyonu yükseltir diyen uzmanlar. Kesinlikle sigaranın bırakılması gerektiğini söylüyor. Fakat sigara tiryakileri bırakamıyorsak ne yapmalıyız diyebilirler. Sigarayı bırakamayan bir tansiyon hastası neler yapabilir. Öncelikle mümkün oldukça az içmeye çalışmalısınız. Böylece daha kısa süreli tansiyon yüksekliği yaşarsınız. Kilo almamalısınız. Kilo tansiyona sebep olan en büyük etkenlerdendir. Sigara içiyor ve birde kilo alıyorsanız daha büyük risk altındasınız demektir. Sebze ağırlıklı beslenmeye ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışınız. Her gün bir limon suyu ve iki diş sarımsak yemeye özen göstermelisiniz. Limon ve sarımsak en iyi tansiyon düşürücülerdir. Günlük bir bardak tuzsuz ayranda oldukça faydalı olacaktır. Tuz tüketiminizi azaltın, hatta mümkünse tuzsuz yemeye çalışın. Bol bol su için, hayat kaynağı su her derde devadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle