Maydanoz Kan Basıncının Düşmesini mi Yükselmesini mi Sağlar?

Maydanoz suyu kullanımı yüksek kan basıncının düşmesini sağlar ve dengeler. Bu su başlı başına tüketilebilirken bazı bitkiler ile karıştırılıp çay olarak da tüketilebilmektedir.

Maydanoz Tansiyon Düşürür mü?

Tansiyonun dengelenmesi adına beslenme konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Beslenme konusunda dikkatli olunmadığında süre tansiyon yüksek ya da düşük değerlerde seyrederek sorunların yaşanmasına sebep olur. Beslenme düzeni ve egzersizler düzenli şekilde yapıldığında, ilaç kullanımı aksatılmadığında hastaların tansiyon ile alakalı sorun yaşaması neredeyse imkânsızdır.

Tansiyonun dengelenmesi için potasyum açısından zengin gıdaların tüketiminin yapılması gerekir. Potasyum açısından zengin olan besinler içinde havuç, muz, enginar, patates, ıspanak, maydanoz, marul, fındık, kuru baklagiller ve kahve bulunur.  Tansiyonun dengelenmesi adına kalsiyum ve magnezyum içeren besinlerinde tüketilmesi gerekmektedir.

Günlük olarak 800-1200 mg kalsiyum, 280-350 mg da magnezyum tüketilmesi uygundur. Kalsiyum için kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, pekmez, susam magnezyum için badem, fıstık, ekmek, kuru baklagiller ve ıspanak tüketilmelidir. Bu detayları göz önüne aldığımızda maydanoz suyu tansiyon konusunda yükseltici değil de düşürücü etkisi ile bilinir. Özellikle maydanozun tansiyona etkisi düşürme özelliği ile bilindiği için kullanılmalıdır.  Bundan dolayı maydanoz suyu tansiyon yükseltir mi sorusunun cevabı da hayırdır.

Maydanozun suyu bitkisel çay gibi ek tatlandırıcı ile de kullanılabilir. Suyu tansiyon üzerinde etkisi ile kısa süre içinde değerlerde düşme sağlar. Maydanozun suyu ile hazırlanacak olan tansiyon düşürücü etkisi bulunan çay için;

Malzemeler;

 • 6-7 yaprak melisa
 • 2-3 adet papatya
 • Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 2-3 adet sapı ile beraber maydanoz
 • Bir tutam biberiye

Bir su bardağı suyun için suyu çıksın diye tüm malzeme atılır ve yaklaşık olarak 3 dakika bekletilir. Bu şekilde demlenmesi sağlanır. Tansiyon konusunda etki sağlaması adına ince 1 dilim limon ile günde 3 fincan tüketilebilir. Bu karışımın her seferinde taze şekilde hazırlanması çok önemlidir.

Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

 • Tansiyonun çıkmaması adına terlemenin önüne geçmek gerekir. Bunun için kıyafet seçimi önemlidir.
 • Bol düzeyde sıvı alımı gerekmektedir. Bu sayede kısa süre içinde tansiyonun dengelenmesi sağlanır.
 • Bu hastalık için uzman tarafından verilen tüm ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir.
 • Özellikle yaz sıcaklarında öğle saatlerinde dışarı çıkmak değerlerin yükselmesini sağlar. Bu anlamda dikkatli olmak gerekir.
 • Sık şekilde duş almayı unutmamak gerekir.
 • Sabah ile akşam serinliklerinde düzenli ve aksatılmadan egzersiz yapılmalıdır.
 • Sofra tuzunun dengeli şekilde tüketilmesi gerekir. Bu tuza sodyum klorür ismi verilmektedir. Sodyum insan vücudunda bulunan sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Hücrenin dışındaki ve içindeki sıvıların hareketlerini kontrol altında tutar, kasların gevşemesini sağlar ve kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Bazı kişilerde sodyuma duyarlı kan basıncı bulunur. Bu bireyler tarafından alınan sodyum da kan basıncının yükselmesine sebebiyet verir. Bundan dolayı gıdalar ile alınacak olan günlük tuz miktarının 6 gramı yani 1 tatlı kaşığını geçmemesi gerekmektedir. Fazlası tansiyonun yükselmesi sebep olurken az alımı da dengelenmesine konusunda destek sağlar. Alınacak olan tuzun miktarına günlük tüketimde kullanılan içecekler, yemekler ve ekmek te dâhil şekilde hesaplanmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle