Manuel Tansiyon Aletlerinin Özellikleri ve modelleri

Manuel tansiyon aletleri günümüzde en çok hastanelerde kullanılır. Evlerde de kolay bir kullanım özelliğine sahiptir ve uygun fiyatlarla sahip olunabilir. Ancak ölçüm yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekecektir.

Klasik tansiyon aleti olarak da bilinen manuel tansiyon aleti, günümüzde pratik kullanımıyla bilinen bir cihazdır. Bu anlamda en ucuz manuel tansiyon aleti ile manuel tansiyon aleti fiyatları konusunda sizlere gerekli bilgileri sunmaya çalışacağız. Hepsibuarada ve n11 gibi sanal satış mağazaları üzerinden de satın alabileceğiniz manuel tansiyon ölçerlerin teknik anlamda kullanımı çok kolaydır.

Manuel Tansiyon Aleti Kullanımı ve Özellikleri

Manuel tansiyon aleti nasıl kullanılır konusunda bilmeniz gereken birçok kural vardır. Şimdi sizlere bu kuralları sıralayıp bu aletlerin genel özelliklerinden de bahsediyor olacağız.

Manuel tansiyon cihazıyla ölçüm yapmak için ilk olarak;

 • Manşon havası tamamen boşaltılır.
 • Tansiyon ölçümü yapılacak olan kişinin atardamarı bulunur. Bu damar dirsek kıvrımının iç tarafında yer alır ve kolayca hissedilebilir.
 • Alet manşonu yeterli sıklıkta kola sarılır. Çok sıkı ya da çok gevşek olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Tansiyonu ölçecek kişi tarafından steteskop kulaklığı takılır.
 • Aletin diyafram kısmı, manşonun alt kısmına tamamen girmeyecek şekilde damarın üzerine konulur.
 • Tüm bu işlemlerden sonra aletin vanası açılır ve manşon basıncının düşmesi sağlanır.
 • Daha sonra sesler gelir ve bu sesler büyük tansiyon değerini gösterir.
 • Basınç düşerken ses gelmeye devam etmektedir. Sesin tamamen bittiği anda küçük tansiyon ölçümü yapılır.
 • Bu işlemler sona erdikten sonra manşonun havası boşaltılır ve tansiyon ölçülmüş olur.

Manuel tansiyon aletiyle ölçüm yaparken diyafram manşonun altına sıkıştırılmamalıdır. Bu şekilde yapacağınız ölçümde hatalı sonuç alacağınızı unutmayın.

Ölçüm sırasında hastanın kolu kesinlikle alt kısımdan desteklenmelidir. Hastanın kolunun kasılması durumunda yine hatalı bir ölçüm yapılmış olacaktır.

Genel özelliklere bakacak olursak;

 • Manuel tansiyon aletlerinde, steteskop da kullanıcılara verilir.
 • Yapışkan ve kaliteli bir manşete sahiptir.
 • Membran koruyucu hortum çıkışlıdır.
 • Genel olarak tek hortum bağlantılıdır. Çift hortum bağlantılı olarak da tercih edilebilir.
 • Kullanımı pratiktir.
 • Değiştirilebilir hava torbası bulunur.
 • Sıvı geçirmez ve fermuarlı bir çanta ile kullanıcılara sunulur.

Manuel Tansiyon Aleti Fiyatları ve Modelleri

Uygun fiyatlarla satışa sunulan manuel tansiyon aletlerinin modelleri hemen hemen aynıdır. Güvenilir ve sağlıklı bir şekilde tansiyon ölçtürmek isteyenler için tasarlanan bu aletler en çok hastanelerde kullanılmaktadır.

Tansiyon aleti manuel kullanmak istiyorsanız öncelikle en ucuz tansiyon aletlerinden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. İyi markaları bir arada bulunduran firmalar arasında n11 ve hepsiburada gibi bilinen satış sitelerinden alışveriş yapabilir ve bu aletlere sahip olabilirsiniz.

Model olarak yassı ya da düz manuel tansiyon aletleri bulunuyor. Ayrıca her firma, farklı bir model piyasaya sürerek kullanıcıları memnun etme amacındadır. Sizlerde manuel tansiyon aleti kullanacaksanız birçok markanın modellerini inceleyebilir ve sipariş edebilirsiniz. Galena, Microlife, Erka, Rossmax, F.Bosch, RC ve daha birçok markanın ucuz tansiyon aleti konusunda destek verdiğini söyleyebiliriz.

Manuel tansiyon aletlerinde nabız atışları ölçülmediği için bu atışları, el bileğinizin iç yüzünün, başparmak tarafında hissedilerek bulunması sağlanabilir. Ayrıca nabız atışlarını hissetmek için yüzük ve orta parmak ile işaret parmağınızı beraber kullanmanız gerekir.

Manuel tansiyon aleti fiyatları 40 TL’den başlar ve özelliğine göre artan fiyatlarla kullanıcılara sunulur. Ayrıca bu ürünler garantilidir ve en az 2 yıl garantili olarak kullanıcılara ulaştırılır.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle