Kulak Tansiyonun Meydana Gelmesi İle Ne Tarz Sorunlar Yaşanmaya Başlar?

Özellikle sık şekilde seyahat eden kişilerde kulak tansiyonı sorunu daha sık şekilde gözlemlenmektedir. Kulak tansiyonu tıbbi anlamda menier hastalığı olarak da adlandırılmaktadır.

Kulak Tansiyonu Nedir, Nedenleri

Kulak tansiyonu nedir, birçok insanda görülmekte olan bir sorundur.  Kulak tansiyonu insanları zor duruma sokan bir problem ve hastalıktır. Özellikle sık şekilde seyahat eden kişilerde bu sorun daha sık şekilde gözlemlenir. Kulak tansiyonu tıbbi anlamda menier hastalığı olarak da bilinmektedir. Özellikle bayanlarda gözlemlenir.

Meydana gelen kulak çınlaması, tıkanması, iltihabı, uğuldaması, ağrısı, orta kulak basınç sorunu, uğultusu gibi belirtileri ile kendini fark ettirmektedir. Özellikle tansiyon kulak çınlaması yaptığı için gün içinde asabiyet ve sinirlilik sorunlarını ortaya çıkartır. Kulak tansiyonu hastalığını birçok kişi normal tansiyon sorunu ile karıştırmaktadır. Aslına bakarsanız bu hastalık kan basıncı hastalığı ile herhangi benzerlik göstermez. Kulak tansiyonu belirtileri kişileri zor duruma soktuğu için kısa süre içinde kulak tansiyonu tedavisi yapılması gerekir.

Tedavi edilse bile yıllar sonra tekrardan kulak uğuldaması tansiyon, kulak çınlaması tansiyon, yüksek tansiyon kulak çınlaması ve kulak çınlaması tansiyon düşüklüğü olarak meydana çıkabilir. Kulak tansiyonu belirtileri ortaya çıkması ile özellikle baş dönmesi sorunu meydana gelmeye başlar.

Orta kulağın çınlaması ve iç kısımlarında meydana gelen iltihabı ile duyma sorunlarına bile yol açabilir. Bundan dolayı da tedavisi yapılmalıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kulak basınç tansiyonu sorunu baş dönmesi hissi, bulantı ve kusma ile kendini belli eder. İşitme kayıpları, kulak uğultusu, tıkanması,  zonklaması, iltihabı, çınlaması ve basınç sorunları ile meydana gelir. Bu sorundan etkilenen kulakta dolgun şekilde meydana gelen basınç hissi de genelde bayanlarda daha sık meydana gelir. Hastalığın normal tansiyon ile alakalı bir durumu bulunmaz. İşitme kayıpları, kulak uğultusu, tıkanması,  zonklaması, iltihabı, çınlaması ve basınç sorunları bazı kişilerde saatler ve bazı kişilerde günler bile sürebilir.

Bu tarz nöbetlerin ne kadar süreceği ve ne kadar ara vereceği belli olmaz. Bazı kişilerde yıllar bile sürebilir. Ayrıca işitme kayıpları, kulak uğultusu, tıkanması,  zonklaması, iltihabı, çınlaması ve basınç sorunları her zaman aynı şiddet meydana gelmemektedir. Hastalık zaman içinde kendiliğinden düzene girebileceği gibi şiddetli şekilde baş dönmeleri ile ve basınç ile kişileri fazlasıyla zorlayabilir.

Tansiyondan kaynaklı olarak meydana gelen nöbetlerin sona ermesi ile zaman içinde duyma kalıcı bir hal alabilir. Hastalığın yükselmesi sonucunda yapılan testlerde bile zaman içinde kaba sesleri duymalarda azalmalar meydana gelir. Belirtileri her insanda aynı şekilde meydana gelmez. Kişiden kişiye göre belirtileri değişmektedir.

Tedavisi ve Ölçümü

Meydana gelen sorunun tedavisi konusunda direkt olarak tedavisi bulunmaz. Tedavisi ve ölçümü ile alakalı durumlarda yağlı yemek kısıtlamaları ve tuz kullanımı konusunda kısıtlamalar meydana gelebilir.

Tuz ve yağ kulak tansiyonunu yükselten yiyecekler arasında yer alır. Özellikli fazla düzeyde tuz tüketilmesi su tutulumuna sebep olur. Sorunun yükselten yiyecekler arasında çikolata, kahve ve çayda yer alır. Bunlar nöbetlerin ilerlemesini sağlar. Dayanılmaz düzeyde olan baş dönmeleri içim iç kulağa cerrahi ve medikal olan işlemler gerekebilir. Bunun kararını uzman yapacağı muayeneler ve testler ile yapar. Sorunun yükselmesi sonucunda hastalar hassaslaşır.

Bunun sonucunda da psikolojik açıdan zorlanır. Bu anlamda destek alması gerekebilir. Hastalık şiddetli düzeyde sürdüğü sürece kişiler öle hissi ile zorlanabilir. Bu his tamamen psikolojik bir sorundur. Önceden ve sık şekilde hissedilmeyen sorunlar için tedavisi bakımından önlem alınmalıdır. Bu önlemlerin hepsini uzman hastasına detaylı bir şekilde anlatır.

Özellikle baş dönmelerinin olduğu dönem içinde merdiven çıkmak, yüzmek, pencereden bakmak sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı da yatmak ve dinlenmek gerekir.

Sürecin tamamında uzmanın söyledikleri dışına çıkılmaması gerekir. Bunun için gerekirse not alarak tedavisinin yapıldığı dönem içinde kişilerin kendilerine hatırlatma yapmaları gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle