Kereviz Tansiyon yükseltir Mi ve Kerevizin Tansiyona Etkileri

Mevsiminde tüketildiğinde vücuda birçok yararı olan kerevizin tansiyona olan etkileri hakkında detaylı bilgiler ve yararlı olabilecek tüketim yöntemleri detayları.

Kerevizin Tansiyona Etkileri

Kereviz tansiyonu yükseltir mi ve kereviz tansiyon ilişkisini paylaşacağımız yazımıza başlıyoruz. Kerevizin kendi mevsiminde düzenli olarak tüketilmesinin vücuda sağladığı yararlar oldukça fazladır. Sapları dahil doğru tarif ve miktarlarda tüketilen kereviz, tadı çoğu kişiye ve çocuklara farklı gelse de, yararını yok etmeyecek sebzelerle bir arada servis edildiğinde istenilen fayda sağlanabilmektedir. Kereviz bulunamaz ya da yenmesi damak zevkinize uymazsa kereviz tohumunu kaynatarak çay olarak tüketmeniz halinde de aynı etkiyi görebilirsiniz.

Kereviz tüketiminin fayda sağladığı birçok hastalık içinde yüksek ya da düşük tansiyon rahatsızlığı da bulunmaktadır. Bilinen o ki düzenli aralıklarla kereviz tüketen tansiyon hastalarında yaşanan düşmeler ya da ani yükselmeler dengelenmektedir. Tansiyonun dengede kalması vücut direncini de yükselttiği için önemlidir. Kerevizin ayrıca sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkisi mevcuttur ve stresi azalttığı için tansiyon oynamalarının önüne geçilmesinde faydalıdır.

Kereviz içinde bulunan antioksidanların sağladığı güçlü etki sayesinde kan temizlenir, damarların genişlemesine katkı sağlar ve tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında içeriğindeki phthalides isimli maddenin yararıyla kan dolaşımı rahatlar ve ani kan basınç yükselmelerine karşı tedbir alınmış olur.

Kereviz sebzesinin saplarında bulunan kumarinler sayesinde vücudumuzda hücrelere zarar veren bazı bileşiklerinde ortadan kaldırılması söz konusudur. Bu sebeple çiğ olarak bile tüketilebilen kereviz sapları ziyan edilmemelidir.

Yüksek ve Düşük Tansiyon Hastalarında Kereviz Tüketimi

Geçmişten günümüze kadar yüksek tansiyon sorunu devam etmektedir ve bu sorunla baş etmek için birçok bitki kürü önerisi verilmektedir. Bu öneriler içerisinde tüketilmesinde fayda görülen besinlerin en başında kereviz gelmektedir. Kendisinin tüketilmesinin yanında saplarının da ayrıca artı fayda sağlaması sebebiyle oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre uzmanlar yüksek tansiyonu dengelemek için günde 4 kereviz sapının tüketilmesini önermektedirler. Verilen bu miktarda tüketilen kereviz sayesinde kişilerin kan basınç oranlarında %7 ile %12 arasında azalma olduğu görülmektedir.

Kerevizin sağlıklı bir insan vücudunda hiçbir zararlı etkisi olmadığı söylenmektedir. Ancak her şeyin fazla tüketilmesinde zarar olabileceği gibi kereviz tüketiminde de faydası ne kadar çok olursa olsun dikkatli olunmasında yarar vardır. Özellikle düşük tansiyon şikayeti olan kişilerde kereviz tüketiminde ölçülü olunmalı ve haftada iki seferden fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Kan basıncında düşmeye neden olacağı için zaten düşük olan oranları daha da aşağı çekmek vücut dengesini bozabilir.

Kerevizin aslında bakıldığında toplum tarafından çok fazla bilinen ve tüketilen bir sebze değildir. Besin değerinin yüksekliği ve sağladığı sayısız fayda göz önünde tutulduğunda sofralarda mutlaka yer alması gerektiği konusunda öneride bulunabiliriz. Tansiyon hastaları üzerinde yükseltici ve düşürücü etkisi olması sebebiyle tüketilmesinde yarar görülse de, şikayeti ileri boyutlarda olan hastaların uzman görüşü almadan tüketim miktarlarına karar vermemeleri tavsiye edilmektedir.

Tansiyon dengelemek için tüketilmesi uygun olan kereviz için zeytin yağlı yemek, çorba, salata ve çay tarifleri mevcuttur. Bunların içerisinde en etkili olanı ise kerevizi salata şeklinde tüketmektir. Çiğ olarak salatası yapılan kereviz pişmediği için içeriğindeki faydalı besin değerleri de kaybolmamış olacağından etkisi daha fazla olacaktır.

Kereviz Salatası Tarifi

Yıkanarak soyulan 1 adet orta boy kereviz rendelenir. Çok fazla bekletilmeden üzerine 1 limonun suyu sıkılıp dökülür. Ayrı bir kap içinde 4 yemek kaşığı yoğurt içine yine iyice yıkanmış ve doğranmış 7-8 dal maydanoz karıştırılır. İstenirse bu karışım içine 1 ve ya 2 diş sarımsak rendesi de ilave edilebilir. Limonlu kereviz rendesi ve yoğurt sosu tuz da ilave edilerek karıştırılır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle