Kan Vermek Tansiyonu Düşürür Mü?

Kan tahlili ya da kan bağışı yaparken vücuttaki kan oranında yaşanan değişim sonucunda ani tansiyon düşmesi sıkça görülen problemlerden biridir.

Gün içinde sıkça değişen tansiyon değerleri stres, spor, yorgunluk gibi durumlarda aniden yükselebilir, uzun süre açlık ya da kan verme halinde beklenmedik düşüşler görülebilir. Kalbin kasılması halindeki kan basınç değerlerine büyük, kalbin gevşemesi halindeki basınca ise küçük tansiyon denilir. Özellikle kan verirken vücuttaki kan oranı azalır. Ayrıca bir yandan hücreler yenilenir. Bu esnada hücrelerin aldığı oksijen sevisinde değişim yaşanır. Bu nedenle kan verirken tansiyon düşmesi, baş dönmesi, baş ağrısı ya da bayılma gibi sorunlar görülmektedir.

Kan Verirken Hangi Sorunlar Görülebilir?

Bulantı, baş dönmesi, bulanık görme, gözlerde karıncalanma, dikkat dağınıklığı, hızlı nefes alıp verme, soğuk terleme, bayılma, yorgunluk, göğüs ağrısı, susama, el ve ayaklarda karıncalanma ve morarma gibi belirtiler bir süre sonra beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Organlara yeteri kadar kan pompalayamayan kalp daha hızlı atmaya başlar. Otururken aniden ayağa kalkıldığında baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kan Verirken Ani Tansiyon Düşmesi Nasıl Önlenir?

Sağlıklı bir insanın sahip olması gereken normal tansiyon değerleri 12-8`dir. Bu değerlerin artması yüksek tansiyon düşmesi ise düşük tansiyon olduğunu gösterir. Belli bir süre civalı tansiyon aleti ile günde 3 defa yapılan ölçümler sonucunda kesin teşhis konulmaktadır. Kan verirken yaşanan tansiyon düşmesi tansiyon hastaları gibi sürekli yaşanmaz. Sadece kan verirken veya verdikten en fazla 1-2 saat içinde normal seviyesine döner. Genellikle su, maden suyu ya da tuzlu ayran içmek tansiyonunuzun hızla dengelenmesine yardımcı olacaktır. Her ne kadar ciddi bir sorun olmasa da tansiyonun kendi kendini dengeleyememesi halinde doktora görünmek önemlidir.

Kan Verirken Tansiyon Neden Düşer?

Kan bağışında bulunmak ya da kan tahlili yapmak amacıyla kan verirken görülen rahatsızlıklardan birisi tansiyonun düşmesidir. Vücuttaki kan oranında yaşanan değişim ve aynı anda hücrelerin yeniden kan üretmeye başlaması nedeniyle tansiyon düşüklüğü yaşanır. Kan verirken baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı gibi problemlerin ortaya çıkması oldukça normaldir. Ancak kan verdikten bir saat sonrasında bu sorunlar tamamen ortadan kalkacaktır.

Kan Vermek Tansiyona İyi Gelir mi?

Kan verirken tansiyon düşmesi sorunu yaşamanız ciddi bir problem olarak düşünülmez. Kan vermek kan hücrelerinin kendini yenilemesini, kanın daha fazla oksijen almasını sağlar. Kandaki şeker ve yağ oranlarında önemli ölçüde azalma olur. Bu durum yüksek tansiyon hastaları için tansiyonun düşmesini sağlarken aynı zamanda sürekli düşük tansiyon problemi yaşayan kişilerinde bu sorundan kurtulmalarına yardımcı olur. Özellikle yüksek tansiyon hastaları kan verdikten bir süre sonra kendilerini daha iyi hisseder. Çünkü aşırı kan pompalayan kalp daha düzenli bir şekilde çalışmaya başlar. Kan veren kişiler daha dinç bir vücuda sahip olur. Kalp krizi yaşama riskini önemli oranda azalmasını sağlar. Depresyon, kronik yorgunluk, stres, baş ağrısı gibi problemlerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra tansiyonu düşürmesi yönüyle oldukça önemlidir. Hipertansiyon hastaları yapacakları kan testi sonucunda kansızlık gibi problemleri yoksa doktoruna danışarak düzenli olarak bir kaç ayda bir kan verince tansiyon sorunundan daha kolay kurtulabilirler.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle