Kan Basıncı Hastası Olan Kişilerde Öksürük Meydana Geldiğinde Ne Yapılmalıdır?

Öksürüğe neden olan tansiyon ilaçları arasında ADE grubu mevcut ise öksürüğün sebebi budur. ADE grubu olan ilaçları kan damarlarında daralmalara sebep olan maddenin üretimini engellemektedir.

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Tansiyon ilaçlarının bazılarının kullanımı sonrasında gıcık şeklinde ve kuru şekilde öksürük meydana gelebilir. Tansiyon hastasıysanız ve belli bir zamandır öksürük mevcut ise bu ilaçları kullanımdan kaynaklı olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz. Öksürüğe neden olan tansiyon ilaçları arasında ADE grubu mevcut ise öksürüğün sebebi budur. ADE grubu olan ilaçları kan damarlarında daralmalara sebep olan maddenin üretimini engellemektedir. Kan damarlarında direnci düşürerek kan akışının da hızlanma meydana gelir. Bu tarz öksürükler meydana geldiğinde genelde insanlar doktor gezip antibiyotik kullanır. Uzmanlara bu tarz ilaçları kullandığınızı belirtmezseniz öksürüğün neden kaynaklandığını bulmak oldukça zordur. Uzun süredir tansiyon hapları kullanan kişilerde hiç öksürük meydana gelmeyecek diye bir detayda bulunmamaktadır. 3 sene sonra bile öksürük yapan ve buna neden olan tansiyon ilaçları bulunmaktadır.

Neden olan tansiyon ilaçları bırakıldığında birkaç gün içinde var olan öksürük kendiliğinden geçer. Bazı kişilerde bu sorun hafif düzeyde bazı kişilerde ise günlük yaşamlarını ciddi düzeylerde etkileyecek şekilde seyredebilir. Bazı kişilerde ise bu sorun ilaçların kesilmesine kadar gidecek ciddiyette ilerler. Sorun genelde gece uykularında ya da hastaların yatar durumda olduğu zamanlarda meydana gelmektedir.

Tansiyon İlaçların Etkileri

Kan basıncını düzenlenmesi adına farklı birçok ilaç kullanımı yapılır. Bu ilaçların içinde en çok kullanılanları beta blokerleri ve diüretiklerdir. Diüretikler yüksek kan basıncına sebep olan kanda bulunan tuzu ve suyu atar. Sonuçta su kaybı yaşanması ile birlikte sık şekilde idrara çıkma yaygın şekilde gözlemlenir. Bununla birlikte elektrolit dengesizlikleri de yaşanabilmektedir. Bu dengesizliği ortadan kaldırmak adına yapılacak  diyetler fayda sağlar. Kas krampları, iştah kayıpları, mide bulantıları ve güçsüzlük elektrolit dengesizliklerinin yan etkileri içinde yer alır. Tansiyon ilaçları içinde en sık kullanılanlardan bir tanesi de beta blokerlerdir. Kalbin yapması gerekliiş miktarını azaltır. Kişi yorulmadan kalbin sayesinde yüksek tansiyonunda düşmeler meydana gelir. Beta blokerlerinin yan etkileri içinde iktidar sorunları, cinsel performansta düşmeler, kalp atışlarında yavaşlamalar, sersemlik ve baş dönmesi yer alır. Kullanılan ilaçların yan etkileri mevcut ise mutlaka uzman ile görüşmeniz gerekmektedir.  Tansiyon ilaçlarının birden bırakılmaması bu aşamada önemlidir. İlaçların birden bırakılması değerlerin alt üst olması konusunda ciddi düzeyde zararlar meydana getirir. Tansiyonun etkilerini ve ilaçların etkilerini azaltmak adına beslenme düzeni de gerekmektedir. Beslenme düzeninin oluşturulması ilaçların var olan etkilerinin de azaltılmasına olanak sağlar. Yan etkilerin azaltılması ve öksürüğün ortadan kaldırılması için uzman hekim kontrolü şarttır. Bunun için kendi başınıza yapacağınız her türlü tedavi size zarar vermekten başka bir şey yapmaz. Bundan dolayı yapılan klinik muayeden sonra gerekli olanlar ve yapılması gerekenler konusunda uzman görüşü alınmalıdır.

Kişilerin kendi başlarına ilaç kullanmaları ve besin takviyeleri almaları oldukça yanlıştır. Yapılacak olan uygulamalar ile birlikte hastalarda düzelmeler başlar. Bunun sonucunda daha sağlıklı bir yaşama da adım atılmış olunur
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle