Gizli Tansiyon Sorunu Ne Anlama Gelir, Bu Sorun Karşında Neler Yapılması Gerekir?

Gizli tansiyonu sorunları belli başlı belirtiler ile kendini belli eder. Bu belirtiler dahilinde kişilerin uzmana başvurası gerekmektedir. Uzman kişiye özel olarak tedavi planlaması yapacaktır.

Gizli Tansiyon Nedir?

Tansiyon tıbbi anlamda kan basıncı anlamına gelir. Kan insan vücudunda damarların içinden akabilmek adına belli bir basınca ihtiyaç duymaktadır. Basınç sayesinde kalpte meydana gelen kasılmalar kanın damar içinde pompalanmasını sağlar. Elastik bir yapıya sahip olan atardamarlar basıncı dengeler. Kalbin kasılmaları sırasında kanı atardamarların içinde bulunan belli bir basınç yüzdesi pompalamaktadır. Bu sırada var olan basınç en üst düzeye çıkacaktır. Buna halk dilinde büyük tansiyon adı verilir. Kalbin kasılası sonrasında gevşeme meydana gelir.

Damarların içinden toplanan kan kendi kendini durdurmaktadır. Yine bu esnada atardamar elastik yapısı ile belli bir basınç ile kanın pompalanmasını sağlar. Buna da halk dilinde küçük tansiyon adı verilir. Gizli tansiyon ya da normal kan basıncı değerleri en doğru seviyede olduğu zaman sağlıklı bir yaşama devam edilir. Gizli tansiyon gelişimlerinde cinsiyet, yaş ve genetik olan faktörler etkili olmaktadır. 50 yağını geçen erkekler ve 50 yaşını geçen kadınlarda gizli tansiyon belirtileri daha çok gözlemlenmektedir.

Gizli tansiyon tedavisi kapsamında mutlaka aşırı düzeyde kilodan uzak durulması gerekir. Tedavisi aşamasında tuzdan, sigaradan ve alkolden de uzak durulması gerekir.

Belirtileri ve Ölçülmesi

Gizli tansiyon nasıl belli olur ve nasıl anlaşılır, gizli tansiyon belli başlı belirtileri ile ortaya çıkar. Bu belirtiler;

  • Baş ağrısı ve şiddetli düzeyde geçmeden devam eden baş ağrıları
  • Kalp ağrısı
  • Kulak çınlaması durumu
  • Burun kanaması durumu
  • Halsizlik hissi ve yorgunluk durumu
  • Nefes almakta güçlük
  • Sersemlik ve uykudan sersem şekilde kalkma
  • Baş dönmesi, ayağa ani şekilde kalkma durumunda da baş dönmesi
  • Bulanık görme
  • Kış ve yaz ayı fark etmeksizin meydana gelen terlemelerdir.

Bu tarz belirtileri yaşayan her insan mutlaka bir uzman ile görüşmelidir. Gizli tansiyon sorunun en belirgin olan özelliği bulanık görme sorunudur. Sağlıklı olan kişilerde meydana gelen bu sıkıntı zaman içinde ciddi sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Kan basıncını her insan belli aralıklar ile ölçmesi ya da ölçtürmesi gerekmektedir. Meydana gelebilecek olan gizli tansiyon sorununda farklılıklar yaşa göre değişim gösterir.

Bu değişim ve farklılıklar;

Yaş Değeri(mmhg)
1-10 100-70
10-18 110-73
18-35 120-75
35-50 130-80
50-70 140-85
70-90 150-87

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi ilaçlı uygulamalara, beslenme düzenine ve günlük hareketlere kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bazı uzmanlar gizli tansiyon tedavisi konusunda iki farklı aşama uygulamaktadır. İlk seçenek hareket ve beslenme düzeninde değişimleridir. İlk seçenekten başarılı bir sonuç alınmazsa ikinci, seçeneğe geçilir. Bu aşamada ilaç uygulaması yapılır. Hastalığın geçmiş dönemi, kan basıncının değerleri ve organlarda meydana gelecek olan hasarlar göz önüne alınarak tedavisi konusunda planla yapılır. Bu planlama kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Bu kapsamda Anjiotensin reseptör blokerler, kalsiyum kanal blokerler ve Antihipertansif ilaçlar sık şekilde kullanılır. Tedavi kapsamında ilaçların bir tanesi kullanılabileceği gibi birkaç ilaç birlikte de kullanılabilir. Uzmanların uygulayacağı planın dışına çıkmamak oldukça önemlidir. Tedavi planı dışına çıkılmadığı sürece ve ek destekler düzenli şekilde uygulandığı sürece daha sağlıklı ve utlu şekilde yaşamak mümkün hale gelecektir. Sağlıklı yaşam için sigara ve alkolden de uzak durulması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle