Ense Ağrısı Tansiyon Yapar mı? Yüksek ve Düşük Tansiyona Etkisi Nelerdir?

Ense ağrısı baş ağrısı ile birleştiğinde tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ense ağrısı boyun fıtığı ya da kireçlenme gibi bir hastalığa belirti olabilmesine karşılık bazı durumlarda da yüksek ya da düşük tansiyona karşı bir ikaz olabilmektedir.

Ense Ağrısı Yüksek Tansiyona Sebep Olur Mu?

Ense ağrısı yüksek ya da düşük tansiyon belirtileri arasında olmakla birlikte; her ense ağrısına maruz kaldığınızda tansiyon belirtisi olarak kabul edilmesi de yanlış olmaktadır. Vücudunuza ait kasların gün içinde sürekli maruz kaldığı fiziksel pozisyon, mesleğiniz, geçirdiğiniz bir kaza, yaşlanma etkisiyle kireçlenme, boyun fıtığı ya da yaşadığınız stres de nedenlerinden biri olmaktadır.

Boyun fıtığı, kireçlenme, yorgunlu, stres gibi ana nedenleri olabileceği gibi bazı durumlarda ise ikinci planda kalarak tansiyon düşüklüğü, kan basıncı yüksekliği, beyin ya da kalp ile ilgili hastalıklar gibi farklı ve önemli nedenleri de olabilmektedir.

Ense ağrısı tansiyon yapar mı? Nadir de görülse bazı durumlarda tansiyon 160/100 mmHg üzerine çıkması ense ağrısı nedeni olabilmektedir. Yüksek tansiyon ensede ağrı yapabileceği gibi tansiyon düşüklüğü de ense ağrısı nedeni olabilmektedir.

Ense kökünde ağrıya neden olan hastalıkların başında tansiyon ya da kan basıncı ile ilgili olan hastalıklar da gelmektedir. Kan basıncının yükselmesi belirtileri arasında ensede oluşan ağrı gelmektedir.

Ense Ağrısı ve Yüksek Tansiyon Arasındaki İlişki

Ense ve baş ağrısının ana nedenlerinden biri de tansiyon olmaktadır. Size ikaz veren kan basıncınızın durumunu o an ölçüp tansiyon yüksekliği ya da düşüklüğü nedeni ile olup olmadığını kontrol edip ona göre acil olarak tedbir almanız gerekmektedir.

Ense ağrısının en büyük nedenleri arasında kan basıncının artması gelmektedir. Kan basıncının artmasına bağlı olarak; kan dolaşımının sağlandığı arterlerde de basınç oluşur. Bu basınç sayesinde şiddetli baş ve ense ağrısı oluşmaktadır.

Ense ağrılarının boyun fıtığı, kireçlenme, yorgunlu, stres gibi ana nedenleri olabileceği gibi bazı durumlarda ise ikinci planda kalarak tansiyon düşüklüğü, kan basıncı yüksekliği, beyin ya da kalp ile ilgili hastalıklar gibi farklı ve önemli nedenleri de olabilmektedir.

Ense Ağrısının Yüksek ve Düşük Tansiyon Değerlerine Etkisi

Ense ile birlikte baş ağrısı da varsa ve bu ağrı git gide şiddetlenmesiyse bu durum yüksek kan basıncı  belirtisi olmakla kalmayıp aynı zamanda beyinde bulunan baloncuk olarak da adlandırılmakta olan anevrizmanın hipertansiyon sayesinde artacağı ve risk haline gelebileceği ihtimali oluşmaktadır. Bu durumda tansiyonun düşüklüğü acil bir şekilde sağlanmak zorundadır. Tansiyon düşüklüğü sağlanması için doktor müdahalesi yanında; sağlık kuruluşuna gidene kadar zaman kaybetmeden kan basıncını düzenlemeye yardım edecek ilk yardımda bulunması bir iki derece de olsa düşüklüğe neden olmaktadır. Kan basıncının hızla indirilmesini sağlayan limon suyu, bitki çayları, meyve suları, tuzsuz ayran, sarımsak, el ve ayakların soğuk su ile yıkanması gibi tansiyonun düşüklüğü konusunda yardımcı olacak ilk yardımlarda yapılmalıdır.

Şiddetli baş ağrısı ile birlikte olduğu takdirde en kısa zamanda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Yüksek tansiyon damarlarda yırtılma ya da beyin kanamasına kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Özellikle sıcak havalarda enseden gelen baş ağrısının yüksek kan basıncını tetikleyebileceğini unutmamak gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle