Asabi Tansiyon – Nedir, Nasıl Düşürülür, Belirtileri ve Nedenleri

Sinirsel rahatsızlıklara bağlıı olarak ortaya çıkan asabi tansiyon kalp kırızine ve felce neden olabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun için uzman bir hekimden destek alınmalıdır. Asabi tansiyonda tansiyon ölçülerek not alınmalıdır. Tedavinin ilk başlangıcı budur.

Asabi Tansiyon

Yüksek tansiyon olan insanlarda yüksek tansiyona bağlı olarak sinirsel rahatsızlıklar ortaya çıkar ve buna asabi tansiyon denir. İlerleyen boyutlarda kalp krizine ve felce neden olabilmektedir. İlaç tedavisi bu hastalarda hastalığı kontrol etmektedir. Yüksek tansiyon hastalarında ilk olarak baş dönmesi ve göz kararması görülmektedir. Asabi tansiyon yani tansiyonun yükselmesi iki şekilde olur ve esansiyel hipertansiyon, sekonder hipertansiyon olarak ikiye ayrılır. En belirgin sebebi ise yüksek kan basıncıyla doğru orantılı olarak tansiyonun da yükselmesidir. Bu tür durumlarda hipertansiyonun nedeni belirlenemez ve hipertansiyon rahatsızlıklarının çoğu nedeni bilenemeyen yani esansiyel hipertansiyon grubuna girmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere asabi tansiyon sinirsel olarak gerilmeyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak bu düşünce yüzde yüz doğru değildir. Esansiyel hipertansiyon bir nedene dayanmadan ortaya çıkan durumdur.

Bir sebep olmadan kan basıncı yükselir ve tansiyonda bununla bağlantılı olarak yükselir. Bu durum araştırıldığında hastaya yediklerine dikkat etmesi önerilir. Sekonder hipertansiyon ise tam tersine bir sebebe bağlanan tansiyon yükselmesi durumudur. Bu durumda tansiyonu yükselten sebep bulunur ve ona göre bir tedavi rotası izlenir. İlaçlı veya ilaçsız olmak üzere tedavi sağlanabilmektedir. Hastadan belli kan testleri, idrar testi ve kalbin hareketini incelemek için EKG tetkiki istenebilir. Bu testler sonucunda yüksek tansiyonun nedeni saptanır. Yaşın ilerlemesiyle alakalı da hipertansiyon artabilmektedir.

Asabi Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon ölçümünden çıkan yüksek çıkan insanlarda en belirgin belirtiler baş dönmesi ve göz karartısıdır. Hipertansiyon bazı durumlarda belirti teşkil etmeyebilir. Kalp atışlarında düzensizlik, çınlama, bulanık görme de belirtiler arasında yer almaktadır. Asabi tansiyon böbrek ve kalbi de olumsuz olarak etkilemektedir. Kalp damarlara zarar vereceği için kalp krizi riskini arttırır. Genetik olarak da ailesinde tansiyon rahatsızlığı olan kişiler de asabi tansiyon daha sık görülmektedir. Bazı çevresel faktörler de asabi tansiyonun oluşmasında etkili olmaktadır. Şeker hastalarında ve genetik olarak ailesinde şeker hastası olan insanlarda da asabi tansiyon görülmektedir.

Asabi Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon hastaları sürekli tansiyonlarını ölçerek kendilerini kontrol altında tutmalıdır. Asabi tansiyonu olan insanların tansiyon değerlerini ölçmesi ve gerekirse not alıp kıyaslaması gerekir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanması da hastalığı kontrol altında tutmaktadır. Tansiyona sebep olacak olaylardan kaçınılmalıdır bu durum rahatsızlığı tetikleyecektir. Çok tuzlu gıdaların tüketilmesi tansiyonu yükseltmektedir. Bu nedenle asabi tansiyonu olan hastaların tükettikleri gıdalara da dikkat etmesi gerekmektedir. Birden yükselen tansiyonu için soğuk suyla ellerinizi ve yüzünüz yıkamak iyi gelecektir. Yaygın olarak limon suyu da içilmektedir. Hastalığın tamamen kontrol altına alınması için hastanın yediklerine ve kilosuna dikkat etmesi gerekir. Aşırı kilolu insanlarda kalp damarlarındaki kiloya bağlı olan sertleşmeler damarların tıkanmasına ve  asabi tansiyona neden olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle