Adaçayı Tansiyonu Yükseltir mi? Faydaları Nelerdir?

Ege Bölgesinde her mevsim kolayca yetişebilen adaçayı güçlü antioksidan etkisi sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirici etkiye sahiptir. Aşırıya kaçmadan tüketilen adaçayı tansiyonu ve kan şekerini düzenler.

Adaçayı ve Tansiyon

Gerçek adı Salvia Officinalis olan adaçayı Akdeniz iklim kuşağında yetişen birçok sağlık sorunlarına iyi gelen bir bitkidir. Menekşe yaprağına bezeyen yaprak dokusu ve keskin tadıyla bilinir. Ülkemizde yetiştirilmesi oldukça kolay olan adaçayı sıcak suda demletilerek içilir. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tutam adaçayı eklenir. 7-8 dakika kadar demlendikten sonra tüketilebilir. Acımsı tadını gidermek için içine şeker, bal ve limon ilave edilebilir.

Ada çayının faydaları zararından çok daha fazladır. C vitamini bakımından zengin olan ada çayı özellikle soğuk kış aylarında tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Gribi ve soğuk algınlığını kısa sürede geçmesine etki eder.

Antiseptik özelliği nedeniyle boğaz şişliklerini ve boğaz ağrısını geçirir. Öksürüğü keser. Ağız içinde oluşan aft gibi yaraları geçirir.

Adaçayı Tansiyonu Nasıl Düşürür?

Adaçayı kan basıncını dengeleyici özelliği sayesinde yüksek tansiyonu kısa sürede düşürücü özelliğe sahiptir. Düşük tansiyonu olanların ise tansiyonunu anında dengeleyerek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Tansiyon hastaları günde bir bardak adaçayı içerek kan basıncını ve kan akışını dengeleyerek tansiyon sorunlarından kurtulabilir. Ancak içerdiği yüksek orandaki sedatif bileşikler aşırı tüketilmesi sonucunda ters etkiye neden olarak tansiyonun hızla yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon hastaları günde bir fincandan fazla adaçayı tüketmemeleri önerilir.

Düzenli olarak tansiyon ilacı kullanan kişiler ise adaçayı içmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Hamilelik Döneminde Ada Çayı Tüketilmesi Zararlı mı?

Adaçayı bitkisi kanı incelterek kan basıncını düzenler. Bu durum vücuttaki kanın daha fazla oksijen almasını kolaylaştırır. Ancak adaçayı yapraklarında bulunan thujone adlı etken madde toksik maddelerin hızla çoğalmasına neden olur.

Özellikle gebelik döneminde vücutta toksik madde birikmesi gebeliğin tehlikeli bir duruma dönüşmesine yol açabilir. Hamilelik döneminde kan akışkanlığının aşırı miktarda artması düşük yapma riskini arttıracağından bu dönemde ada çayı tüketilmesi pek önerilmez. Gebelik döneminde 2 hafta boyunca günde 2-3 fincan ada çayı içilmesi erken doğum riskini arttıracağından hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.

Aynı zamanda emzirme dönemindeki annelerin sürekli adaçayı kullanması sütünün azalmasına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde ilaç kullanan kişilerin adaçayı tüketip tüketemeyeceğini doktora sormaları önemlidir.

Ada Çayının Psikolojik Açıdan Faydaları Nelerdir?

Günümüzde stresli yaşamın olumsuz etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olan ada çayı günlük tüm yorgunluğunuzu alarak sizi dinlendirir. Özellikle uykusuzluk, uykuya dalmada zorluk, uyku bölünmesi ya da aşırı uyuma gibi sorunları kısa sürede tamamen ortadan kaldırarak kaliteli uyumanızı sağlar. Konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanların dikkatini toplayarak verimli çalışmalarını sağlar.

Zihni uyararak hafızayı güçlendirir. Sabahları aç karnına içilen bir fincan adaçayı güne enerjik başlamanızı sağlar. Moralinizi düzeltir, öfkenizi yatıştırır ve kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olur.

Ada Çayının Pek Bilinmeyen Faydaları

Diyet yapanların açlık hissini ve ani tatlı krizlerini yatıştırarak kendilerini uzun süre tok hissetmelerini sağlayan adaçayı önemli bir toksin atıcıdır. Spor yapanların ter ile vücuttan daha kolay toksinlerin atılmasını hızlandırır ve vücutta ödem birikmesini engelleyerek kısa sürede kilo verebilmenizi sağlar. Sindirim sistemini çalıştırarak ishal ve kabızlığı önler.

Cilt Sağlığı Açısından Önemi

Günde bir fincan adaçayı tüketmek cildi içten besleyerek cilde parlaklık kazandırır. Ayrıca adaçayını demleyip ılık halde pamuk yardımıyla cildinize düzenli olarak sürerek tüm cilt sorunlarından hızla kurtulabilirsiniz. Antioksidan etkisiyle gözeneklerin açılmasını sağlayarak  oksijen almasını kolaylaştırır. Detoks etkisi yaratarak cildi besler, nemlendirir ve doğal bir ışıltı sağlar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Misafir

Adaçayı benim tansiyonumu düşürmek bir yana yükseltiyor...