9 6 Tansiyonu Normal midir? Tansiyon Düşüklüğünün Sonucunda Ortaya Çıkan Etkenler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

9 6 tansiyonu hipotansiyon olarak adlandırılır ve düşük tansiyon anlamına gelir. Bu konuda tansiyonun dengelenebilmesi için bir takım önlemler alınmalı ve vücut sağlığı korunmalıdır.

9 6 Tansiyon Nedir?

9 6 tansiyonda büyük tansiyon 9’u, küçük tansiyon 6’yı ifade eder. Kalbin dinlenme ya da gevşeme halinde ölçülen bu basınçlar stres ve sinirlilik durumunda yükselebilmektedir. Birçok kişi de kan basıncının sürekli düşük olmasıyla birlikte bir takım semptomlar ortaya çıkar. Şimdi sizlere 9’a 6 olarak ölçülen tansiyonda hangi durumlarla karşılaşılacağını ve bu tansiyonda neler yapılabileceğini aktarıyor olacağız.

Yatar ya da oturma pozisyonunda normal bir şekilde seyreden tansiyon, ayağa kalktığınızda düşmektedir. İnsan vücudu, konum değişikliklerine bağlı bir şekilde hızlı kan basıncı salgılar ve tansiyon oluşumu meydana gelir. Ayağa kalkınca kan basıncında yaşanan düşüşler kısa sürelidir ve oluşan basıncın kısa bir süre dinlenilmesiyle düşmesi beklenebilir. Hipotansiyon olarak tabir edilen bu durum daha çok zayıf ya da yaşlı kişilerde görülmektedir.

Yemek sonrasında kan basıncında yaşanacak ani bir düşme ile kendini belli eden bu tip tansiyonların sonucu olarak şok, soğuk cilt, depresyon hali, bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumları engellemek için düzenli bir şekilde tansiyon ölçümü yapılmalı ve hipotansiyonu kontrol altına almanız gerekmektedir.

Hipotansiyon Tedavisi

9 6 tansiyona sahip olan kişiler için bir takım doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Hipotansiyonu olan kişiler daha çok yapısal faktörlere bağlı olarak 9 6 tansiyona sahip olabilir. Ayrıca zayıf kas yapısı olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Düşük tansiyon, yapısal özelliklere bağlı olarak gelişebildiği için öncelikle düzenli bir yaşam stiline kavuşmak ve yemek tüketirken hafif öğünlere ağırlık vermek gerekecektir. Mideye aşırı yüklenme yapılmamalı ve küçük egzersizlerle bu durumun önüne geçilmelidir.

Düşük tansiyonlu kişiler geceleri soğuk duş alabilir. Ayrıca güneş banyosu da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tuzlu yiyeceklere önem verilmeli ve günde en az 8 bardak sıvı tüketimi yapılmalıdır. Bu sıvı tüketimi kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Sıcak yaz günlerinde ise tuzlu ayran ve potasyum ile sodyum içerikli içecekler tüketilmelidir.

Bunların yanı sıra;

  • İlaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir
  • Ayağa kalkarken ani hareket etmemeniz önemlidir
  • Uzun süre ayakta kalınmamalıdır
  • Stresten kesinlikle uzak durulmalıdır.

Olması gereken tansiyon değeri 12 8 olarak bilinmektedir. Yani büyük tansiyonun 12, küçük tansiyonun ise 8 olması, kişinin normal tansiyon değerlerine sahip olduğunu göstermektedir.

Hızlı bir şekilde çarpmaya başlayabilen kalbin tüm organlara zarar verebileceği bilinmektedir. Yani tansiyonun düşmesi durumunda organlar tıkanır ve şok durumu ortaya çıkabilir. Kalbin yeterli beslenememesinden dolayı ortaya çıkan bu durum için mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz ve sizlere sunduğumuz doğal yollarla tansiyon dengeleme uygulamalarını yapmanız gerekmektedir.

Tansiyon düşmesine ne iyi gelir konusunda mutlaka fazla su tüketimi yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra tansiyonun yükselmesini sağlayabilen tuz tüketimine aşırı olmamak kaydıyla yoğunlaşabilir ve tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Ayrıca üzüm doğal yollarla hipotansiyon tedavisi için tüketilebilmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle