Tansiyonun 15 9 Olması Normal mi, Sonrasında Gerekli Olan Tedavi Nasıl Yapılır?

Tansiyonun 15 9 olması altında yatan nedenlere bağı olaraktan yüksektansiyon olarak tabir edilir. Bu hastalık ciddi düzeyde hastalıkların yaşanmasına sebep olabileceğinden tedavi edilmelidir.

Tansiyon 15 9 – Normal mi?

Yetişkin bir insanda büyük tansiyon 10 ile 14, küçük tansiyon 6 ile 8 arasında değişmektedir. 12 ile 8 ise en ideal olan tansiyon değeridir. Özellikle 40 yaşını geçen kişiler de kan basıncının büyük olanı 15’in üzerine küçük olan kan basıncını değeri de 9’un üzerine çıkarsa yüksek tansiyondan söz etmek gerekir. Yüksek tansiyon sorununu meydana getiren sorunların başında beslenme ve stres gelmektedir. Bunların yanı sıra birçok etken bulunmaktadır.

Normal değerleri 12 ye 8 olan tansiyonun 15 ye 9 olması durumda yüksek kan basıncı olabileceğinden dolayı mutlaka uzman ile görüşülmesi gerekir. Uzman teşhis koymadan önce farklı ortamlarda ölçüm yapar. Yüksek tansiyon sorunları böbrek üstü bezi sorunlarından ve damar bozukluklarından meydana gelmektedir. 15 üzeri olan yüksek tansiyon sorunları normal olarak kabul görmez ve hormonal dengesizliklerden de kaynaklanır.

Aort damarlarının esnekliğin kaybolması veya daralması sonucu kalpte bulunan kan damarlara pompalandığında damarların içinde bulunan basınç bir anda artar. Bundan kaynaklı olan da değerler 15’in üzerine çıkar ve normal tansiyon olarak kabul görmez. Buna da yüksek tansiyon denir.

Tansiyon Yüksekliği ve Etkileri

Yüksek tansiyon sorununun aslında nedenini bulmak oldukça zordur. Bir sebebe bağlanamayan normal olmayan 15 üzerinde olan yüksek tansiyon başlı başına bir hastalıktır. Normal değerlerin üzerine çıkan bu değerlerden kaynaklanan hastalık oldukça yaygındır ve ciddi sorunların yaşanmasına sebep olur.

Genelde hastalık sessiz ve sakin şekilde ilerler. İlerlemiş olan dönemde belli başlı komplikasyonların oluşması ile tanı koyulur.  Yüksek tansiyonda aşırı düzeyde basınç meydana geldiğinde iç kanamalara sebep olabilmektedir. Beyin kanaması bunların arasında en önemli ve en ölümcül olanlarıdır. Vücudun belli başlı organlarına kan akımını durdurur. Kan basıncının yüksekliği kalp damarlarının da daralmasına sebebiyet vererek kalp krizi geçirilmesine neden olacaktır. Gözlerde bu hastalıktan etkilenen organlar içinde yer alır.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin göz damarları sık şekilde uzman tarafında kontrol edilir. Hastalığın tedavi edilmesi konusunda etkili yöntemler kullanılır. Sebebinin belli olmasından sonra gerekli olan müdahale yapılmalıdır. Sebebinin bilinmediği durumlarda ise indirilmesi gereken seviyeye indirilmesi amacı ile tedavi uygulaması yapılarak sebep olabileceği sorunların önüne geçilmesi sağlanır. Tedavi kapsamında alınacak olan önlemlerin içinde beslenme düzeni değişimleri ve zararlı alışkanlıkların bırakılması da gelmektedir. Tuz kullanımları oldukça az düzeye indirilmesi gerekir. Aşırı düzeyde alkol alımı ciddi düzeyde sorunların oluşmasına sebep olur.

Bunun içinde alkol ve sigara kullanımında uzak durulması gerekir. Aşırı düzeyde stres yaşamak ve mutsuz olmak da kan basıncının yüksek düzeylere çıkmasına sebebiyet verir. Bu hastalığının sebepleri kalıtsal olabildiği gibi çevresel faktörlere de bağlıdır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar da çevresel faktörlerin bu konuda etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Artan kan basıncı her daim son derece tehlikeli sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunun içinde kısa süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse sorunlar daha büyük hale gelir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle