Tansiyon Değerlerinde 15 10 Aralığı Normal midir, Neler Yapılması Gerekir?

15 10 tansiyon sorunu uzun süre yaşayan kişilerde kalp, damar, böbrek ve beyin ile alakalı sorunlar yaşanmaya başlanır. Bu sorunlar sağlık açısından oldukça ciddi hastalıklara sebep olur.

Tansiyon 15 10 – Normal mi?

Yüksek tansiyon terimi atardamarda bulunan büyük kan basıncın 15 mmHg, küçük kan basıncının da 10 mmHg’ye eşit ya da yüksek olduğu durumlarda kullanılır. 15 10 tansiyon sorunu uzun süre yaşayan kişilerde kalp, damar, böbrek ve beyin ile alakalı sorunlar yaşanmaya başlanır. 15 10 ve daha yüksek tansiyon değerleri ile alakalı hastalığı olan kişiler tedavi olmazlarsa normal insanlara göre yaşam ömürleri de kısalır. Büyük tansiyon değeri kaç olursa olsun küçük tansiyon 9 ile 10 mmHg üzerinde ise sistemik olarak yüksek tansiyondan söz etek mümkündür. Yapılan son araştırmalarda göz önüne alınırsa normal değerlerde değil 15, 9 olan tansiyonda bile risk olduğu unutulmamalıdır. Normal değil de yüksek tansiyonu olan kişilerin belirtileri göz önüne alınarak detaylı şekilde klinik muayene edilmesi gerekmektedir.

Uzmanlara başvuran kan basıncı hastalarının yaklaşık olarak % 25’lik kısmında normal değil de yüksek tansiyon sorunu bulunmaktadır. 15, 10kan basıncı ölçümlerinde de muhakkak uzmana muayene olunması gerekir. 15, 10 değeri de normal değil yüksek kan basıncı olarak ciddi düzeyde risk oluşturabilir.

Tansiyon Yüksekliği ve Etkileri

Normal olmayan 15, 10 ve daha yüksek tansiyon sorunları zaman içinde hastaya ciddi düzeyde riskler doğurmaktadır.  Normal olmayan kan basıncı sorunu sinsi bir hastalıktır. Damarların tıkanmasına yol açarak böbrek, beyin ve kalp gibi organlarda hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. hasta olan kişinin felç bile olmasına sebebiyet verir. Kan basıncının artamaya başlaması ile kişinin vücuduna düşen yükte artmaya başlar. İlk dönemlerde hasta olan kişinin kalbi buna dayanmak adına dirense bile zaman içinde kaldıramaz hale gelebilir. bundan kaynaklı olarak kalp kasında büyüme meydana gelir. Kalpte meydana gelen sorunlar tamamen kan basıncı yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Kişide bunların meydana gelmesi oldukça zararlıdır.

Kalbin yüksek kan basıncından kaynaklı olarak zamanla gevşemesi ve kasılmasında bozulmalar meydan geldiğinden dolayı düzensizlikler oluşmaktadır. Bu düzensizlikten kaynaklı olarak da kalp kanı pompalamakta zorlanır. Bunun sonucunda kalp yetmezliği ve diğer organlarda sorunlar meydana çıkmaya başlar. Bu tarz sorunların yanı sıra, uzun süreli olan tepkilerin yanı sıra ani şekilde yükselen kan basıncından kaynaklı olarak damar yırtılmaları ve beyin kanaması da ortaya çıkacaktır. Hatta hasta kişi felç geçirebilir ve ölümle sonuçlanan sorunlar meydana gelir.

Kan basıncında yükseklik olan kişilerin ciddi düzeyde tedavi olması ve tedavi için verilen ilaçları önerilen şekilde düzenli bir biçimde kullanması gerekir. bunun haricinde yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin kayak, bisiklet, jogging, yürüyüş ve yüze yapması da önerilmektedir. Yapılacak olan egzersizlerde ve sporlarda ağırlık kaldırmak ve çok ağır spor yapmak uzan tarafından önerilmez. Tansiyonu devamlı olan yükseklerde seyreden kişiler egzersizleri düzenli şekilde uygulama yaparsa kalp atım hızında düşüşler meydana gelmeye başlar.

 Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda gevşeme tekniklerinin de fayda sağladığı ortaya çıkıştır. Gevşeme tekniklerinin düzenli ve detaylı yapılması gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...
Yorum ekle