Kan Basıncının 14 8 Olması Socundan Ne Gibi Sorunlar Meydana Gelir?

Kan basınca var olan yükselmeler zaman içinde içinden çıkılmaz ciddi boyutta sorunların yaşanmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda sağlıksız bir yaşama adım atılır.

Tansiyon 140 80 Normal Mi?

140, 80 ya da 14, 8 tansiyon, sonucunda kan atardamarlara yüksek düzeyde basınç yapar. Bu basınç insan vücudundaki tüm organlara ve dokulara yayılır. Organlar ve dokular gelen basıncın etkisi ile çalışmaya devam ederler. Kan basıncı ile vücutta bulunan organ ve dokular gerekli madde alımlarında da sorun yaşamaya başlar. Tansiyonun belirlenmiş olan normal değerleri bulunur. Bu değerlerin normal düzeyde değil de 140 80 gibi yukarı seviyeleri karşımıza çıktığında tansiyon sorunu ortaya çıkar. Buna yüksek tansiyon yani hipertansiyon adı verilir.

Hipertansiyon sıkıntısından kaynaklı olarak her daim sağlık sorunu yaşamak mümkündür. Hipertansiyondan büyük tansiyon daha çok etkilenir. Değerlerin 140 80 gibi seviyelere ulaşması ile riskler meydana gelmeye başlayacaktır. Yetişkin bir kişide tansiyon değerleri 12 8’dir. 12’nin üzerine çıkmaya başladıkça risk oluşturmaya başlar. 140 olan büyük tansiyonda kişide var olan belirtilere dikkat edilmesi gerekir. 80 zaten küçük tansiyon açısından normal bir değerdir. Çocuklarda ve bebeklerde ise tansiyon daha düşük seviyelerde seyredeceği için 140 80 olan durumlarda özellikle büyük tansiyonun 14 olması yüksek risk içerebilir. Küçük tansiyonun 80 seviyelerinde olması ise normal bir değerdir.

Her ne olursa olsun kan basıncı ölçümlerinde normal seviyelerin altında ya da üstünde çıkan rakamlar sıkıntılara yol açabileceği için muhakkak uzmana başvurmak gerekmektedir.

Tansiyon Yüksekliği ve Etkileri

14 8  tansiyon değerlendirmesinde küçük tansiyonunda önemi büyüktür. İdeal ve normal olan kan basıncı değerlerinin 12 ye 8 olduğunu göz önüne alırsak küçük kan basıncında değişim gözlemlenmezken, büyük kan basıncının sınır üzerine çıkması yüksek tansiyona işaret ediyor olabilir. Normal olan değerlerin üzerine çıkan kan basıncı sorunu günümüzde en yaygın olan hastalıktır.

Ayrıca son dönemlerde de yüksek tansiyon hastalıklarında artışlar devam etmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesi, şehir yaşamına adapte olan dünya da stresin artmasından kaynaklı olarak çağın hastalığı olarak da nitelendirilmektedir. Kan basıncında yaşanan yükselmelerden kaynaklı olarak dünya çapında 1 yıl içinde 10 milyon kişi yaşamını yitirmektedir. Bunun içinde vakit kaybetmeden gerekli olan tedavi sürecine başlamak gerekir.

Tansiyonun yüksekliğinden kaynaklı olarak böbrekler, kalp, damarlar ve daha birçok organ zaman içinde ciddi boyutta zararlar görmeye başlar. 14 8 gibi ya da başka yüksek değerler kişiye özel olan değerlerdir. Yani tansiyon sorunu kişiye özel bir hastalıktan ibarettir. Bu hastalık kişilerin kan basınçları ile doğru orantılıdır. 12 8 düşük ya da yüksek seviyeler ile sağlıklı şekilde yaşam sürdüren kişilerde bulunur.

Yükselmeler sonucunda en çok gözler, atardamarlar, böbrekler, kalp ve beyin etki altında kalır. Hipertansiyon bu organları etkileyerek uzun süre kalıcı olan sakatlıklara hatta ölümlere bile yol açabilir. Hipertansiyon sonucunda kalbin yükü artmaya başlar ve bunun sonucunda atardamarlarda geri dönüşü olmayan zararlar oluşur.

Bu zararları ve sağlık sorunlarını yaşamamak adına kesinlikle uzman ile görüşülmeli gerekli olan tedavi süreçlerine başlanmalıdır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle